Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

Wśród gdańskich zabytków najchętniej fotografowanych i najczęściej spotykanych na pocztówkach – już od wielu lat – jest Ratusz Głównego Miasta, charakterystyczny punkt ulicy Długiej. Obiekt ten powstawał etapami już od początku XIV wieku. W ciągu następnych lat, głównie w wyniku rozwoju miasta i dostosowywania do niego struktury władz lokalnych ratusz był kilkakrotnie rozbudowywany i przebudowywany, nawet w XIX wieku, kiedy to dobudowano czwartą kondygnację. Ratusz bardzo ucierpiał podczas działań wojennych 1945 roku, do tego stopnia, iż brana pod uwagę była nawet jego rozbiórka. Na szczęście, zabytek (wpisany do rejestru w 1959 roku) udało się uratować i odbudowę zakończono w 1970 roku. Dziś obiekt jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  • Miejsce: Gdańsk, gm. Gdańsk, pow. gdański, woj. pomorskie
  • Data budowy: XIV w.; 1454-1457 – rozbudowa; 1486-1488 – wzniesiono wieżę; XVI w. – dalsza rozbudowa; 1823-1824 – remont; 1846 – nadbudowa 4. kondygnacji; 1946-1970 – odbudowa po zniszczeniach wojennych
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
  • Źródła: Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2012-04-25


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.