Hotel Pod Orłem w Toruniu

W dzisiejszym odcinku cyklu „Poniedziałek z Toruniem” zamieściłem galerię zdjęć Hotelu Pod Orłem. Nazwa jest zapewne znana – nie tylko mieszkańcom miasta, ale i odwiedzającym je gościom, gdyż hotel ten funkcjonuje nadal, co najmniej od 1832 roku, na który datuje się pierwszą wzmiankę na jego temat (choć miał wówczas inną nazwę – Hotel de Berlin); obecna jego nazwa poprzedzona była nieco inną – Hotel Pod Czarnym Orłem. Neoklasycystyczna kamienica z XIX wieku bogata jest w liczne detale, zwłaszcza obecne w portalach obu wejść, w których możemy odnaleźć nawet płaskorzeźby zwierząt. 4-kondygnacyjny budynek jest w bardzo dobrym stanie, a wraz z sąsiednią kamienicą pod numerem 15 został wpisany w 1993 roku do rejestru zabytków.

  • Miejsce: Toruń, gm. Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: XIX w.
  • Stan: bdb
  • Inne: nadal mieści hotel (Hotel Pod Orłem; wcześniej – Hotel Pod Czarnym Orłem – co najmniej od 1867 roku i Hotel de Berlin – co najmniej od 1832 roku)
  • Źródła: Kortas Aleksandra, „Befestigte Kneipe”. Toruńskie lokale gastronomiczne i hotele w XIX i na początku XX wieku w świetle ksiąg adresowych i lokalnej prasy, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2010, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-02-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.