Ratusz w Tarnowie

Przenieśmy się – wraz z dzisiejszym blogowym wpisem – na chwilę do Tarnowa. Będzie to pierwsza blogowa wizyta w tym mieście, ale nieostatnia. Zastanawiałem się, który tarnowski zabytek zaprezentować jako pierwszy. Wybór padł na jedną z wizytówek i symboli miasta – na ratusz. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XV wieku, choć miasto lokowano w XIV stuleciu. Przez szereg lat obiekt ten zmieniał się bardzo często. Miało to oczywiście związek z przebudowami w duchu obowiązujących stylów architektonicznych, jak i z remontami. Rzecz jasna, w ratuszu miały swoją siedzibę władze miasta, a wraz z nimi szereg urzędów (np. wietnika – zajmującego się handlem); w piwnicach składowana była broń, wytwarzano piwo, a na wieży służbę pełnił strażnik obserwując, czy wokół nie wybuchł pożar. A propos – wieża ratusza sięga aż 30 metrów, przy 18 metrach wysokości budynku od płyty rynku do szczytu attyki. Ta, zresztą, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ratusza (warto spojrzeć na liczne maszkarony). Innym, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest zegar zamontowany na wieży – obecny mechanizm pochodzi z XVII wieku. Od 1931 roku (z przerwą w czasie wojny) ratusz jest siedzibą muzeum (obecnie Muzeum Okręgowego), można go więc zwiedzać. Mnie zabrało tym razem czasu na obejrzenie wnętrz zabytku, ale – jak to mówią – co się odwlecze, to nie uciecze.

  • Miejsce: Tarnów, pow. tarnowski, woj. małopolskie
  • Data budowy: XIV (XV) w.; XVI w. – przebudowa i rozbudowa; XVII w. – remont po pożarze w 1663; XIX w. – remonty doraźne; 1889-1892 – remont i przebudowa; 1925-1929 – kolejny remont; 1962-68 – remont konserwatorski połączony z adaptacją na cele muzeum
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak (siedziba Muzeum Okręgowego)
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 20.10.1936 pod numerem 582
  • Źródła: tarnow.plWikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-07-19


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.