Ratusz w Kościerzynie

Prawie tygodniowa przerwa w blogowych wpisach nie była przypadkowa, a związana z wyprawą na Kaszuby i poznawaniem tego wyjątkowego, niezwykle urokliwego regionu Polski. Kaszuby pojawiały się już na „Podróżach z Mataszkami”, ale po raz pierwszy na blogu zawitał powiat kościerski. Skoro ten powiat, to na początek zajrzymy do jego siedziby, czyli Kościerzyny. A skoro do miasta, to spotkania z Kościerzyną zaczniemy od miejskiego serca i najważniejszego budynku, a więc od rynku i ratusza. Przyzwyczajeni do dużych i zajmujących centralną część rynku ratuszy mogą się nieco zdziwić – kościerska siedziba władz miasta nie tylko znajduje się w jednej z rynkowych pierzei, ale i wysokością, jak i szerokością nie odbiega od sąsiadujących z nią kamienic. Prawdopodobnie nie jest to pierwsza siedziba władz miasta, skoro jego historia sięga końca XIV wieku. Większość kościerskich kamienic pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, natomiast sam ratusz został zbudowany nieco wcześniej, bo w 1843 roku. Jeśli wierzyć Wikipedii, to władzom miejskim obiekt służył do 1975 roku, a następnie (do 1990) udostępnił swoje wnętrza różnym instytucjom. W latach 1995-2000 przeszedł gruntowną renowację, która pozwoliła umieścić wewnątrz muzealną ekspozycję. Formalnie muzeum rozpoczęło działalność w 2007 roku. Na dostępnych w internecie zdjęciach widać, że jeszcze kilka-kilkanaście lat temu w ratuszu zlokalizowana była także restauracja. Dziś zabytek ten (wpisany do rejestru w 1998 roku) mieści wyłącznie Muzeum Ziemi Kościerskiej im dra Jerzego Knyby oraz Informację Turystyczną. Zbiory muzealne pokazują dzieje Kościerzyny i ziemi kościerskiej przez szereg wieków (piętro pierwsze i poddasze), życie i twórczość Aleksandra Majkowskiego (1876-1938) – autora m.in. Życia i przygód Remusa (piwnica) oraz bogatą kolekcję… akordeonów, zajmującą znaczną część parteru. Wszystkie zbiory są niezwykle ciekawe – niektóre z eksponatów można znaleźć na zdjęciach z mojego autorskiego profilu FB i IG.

  • Miejsce: Kościerzyna, pow. kościerski, woj. pomorskie
  • Kalendarium: 1843 – budowa; 1995-2000 – gruntowna renowacja
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak (Muzeum Ziemi Kościerskiej im dra Jerzego Knyby i Informacja Turystyczna)
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 20-01.1998 pod numerem A-1180
  • Źródła: mapy.zabytek.gov.pl, zabytek.pl, miastokoscierzyna.pl, muzeumziemikoscierskiej.com.pl, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-07-16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.