Kamienica przy ulicy Gdańskiej 60 w Bydgoszczy

Powracam dziś do Bydgoszczy, na ulicę Gdańską, którą odkrywam krok po kroku, wizyta po wizycie, kamienica po kamienicy. Bo właśnie ta grupa zabytków jest nie tylko bardzo liczna, ale i stanowi o pięknie i wartości miasta. W tym kontekście wyjątkowe znaczenie ma właśnie ulica Gdańska, przy której znajduje się całe mnóstwo znakomitych dzieł architektury mieszczańskiej. Dziś zajrzymy pod numer 60, a tam zobaczymy kamienicę wzniesioną w latach 1891-1892 przez Carla Meyera, będącego w tym przypadku zarówno autorem, jak i inwestorem budowy. Meyer przez 26 lat pełnił funkcję radcy budowlanego Bydgoszczy, zarządzając administracją budowlaną miasta oraz projektując niektóre z budynków, np. wieżę ciśnień, czy szkoły ludowe dla chłopców i dziewcząt. Jak wielu architektów swoich czasów, na fasadzie kamienicy umieścił swój monogram (CM – Carl Meyer); w oczy „rzuca” się także posąg kobiety trzymającej cyrkiel i rulon papieru, będącej personifikacją Architektury i Budownictwa. Z prawej strony budynku znajduje się wejście – przejazd bramny z pięknymi, rzeźbionymi drzwiami, wzbogaconymi w górnej części o witraże. Jak informuje pamiątkowa tabliczka, kamienica przeszła na początku obecnego stulecia remont, który nie tylko uwypuklił jej piękno, ale również doprowadził do wyróżnienia w postaci przyznania tytułu Bydgoskiego Feniksa 2009, w nagrodzie za najlepszą renowację obiektu zabytkowego.

  • Miejsce: Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kalendarium: 1891-1892 – budowa
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak (częściowo)
  • Inne:
  • Źródła: Wikipedia, Wikipedia; praca zbiorowa, Bydgoszcz. Przewodnik, Miasto Bydgoszcz – Bydgoskie Centrum Informacji, Bydgoszcz 2014; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-07-24


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.