Dworzec kolejowy w Lipuszu

Kolejowe miejsca województwa pomorskiego, poza Trójmiastem i Półwyspem Helskim są mi niemal w ogóle nieznane. Oczywiście, poza dostępnymi w internecie informacjami. Dlatego też cieszę się bardzo, że podczas tegorocznego urlopu w Kościerzynie udało mi się dotrzeć, zobaczyć i poznać kilka miejsc, wśród których znalazła się stacja Lipusz z zabytkowym dworcem kolejowym. Na początku ubiegłego wieku, kiedy powstała, była ważną stacją węzłową, z której można było dojechać do Kościerzyny, Chojnic i Bytowa. Dziś także obsługuje ruch, choć i pasażerski, i towarowy to tak naprawdę sporadyczne połączenia, pociągi. O dawnej randze stacji świadczy ceglany dworzec, wzniesiony zapewne na początku XX wieku, między 1900 a 1902 rokiem. Poza dobudówką mieszczącą nastawnię jest dziś zupełnie opuszczony, zamknięty. Choć, tak naprawdę, nastawnia też nie jest czynna cały czas. Poza dworcem zachowały się, zamieszkane i zadbane, dwa budynki mieszkalne kolejarzy oraz szalet/budynek gospodarczy – ale już w dużo gorszym stanie; w złym stanie jest także magazyn przylegający do północnej elewacji dworca. Uroku stacji dodają semafory kształtowe, powoli znikające z krajobrazu polskich kolei. Swoiste „cmentarzysko” tego typu semaforów można zobaczyć tuż obok lokomotywowni, położonej w północnej części stacji. Co ciekawe, to obiekt czynny (zauważyłem w nim współczesną drezynę zarządcy infrastruktury). Obok niej znajduje się także wieża ciśnień, ale galeria zdjęć jej poświęcona znajdzie się na blogu za jakiś czas.

  • Miejsce: Lipusz, gm. Lipusz, pow. kościerski, woj. pomorskie
  • Kalendarium: 1900/1902 – budowa
  • Stan: dst
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: przy liniach kolejowych: 211 Chojnice – Kościerzyna i 212 Lipusz – Korzybie
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-07-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.