Dworzec kolejowy w Terespolu Pomorskim

Podczas zbierania fotograficznego materiału do przewodnika pt. „Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego” trafiałem zarówno na dworce kolejowe zbudowane według zestandaryzowanych projektów, ale też takie, które wyróżniają się swoim wyglądem. Należy do nich, z pewnością, dworzec kolejowyTerespolu Pomorskim. Zbudowany został prawdopodobnie w 1888 roku, kiedy to stacja uzyskała status węzłowej. Od 1852 roku można było dojechać z niej do Bydgoszczy i Tczewa, a od 1888 roku także do Świecia. Choć dziś Terespol Pomorski nadal jest stacją węzłową, ale już w nie tak dużym i ważnym zakresie – ruch pasażerski jest dużo mniejszy niż kiedyś, a sam dworzec nie pełni już typowych funkcji kolejowych, a jedynie mieszkalne (na piętrze). Poza piękną, neogotycką architekturą zabytku warto zwrócić uwagę także na zachowane (choć zniszczone) neony z nazwą stacji i dawnym logo PKP. Bryła dworca została nieco zniszczona przez dobudowanie bezstylowej budki mieszczącej sklep. Poza dworcem warto także zwrócić uwagę na pobliski szalet (niestety, popadający w ruinę), stylowe wiaty nad zejściem do podziemnego przejścia między peronami oraz na osiedle kolejowych budynków mieszkalnych świadczące o niegdysiejszej randze stacji.

  • Miejsce: Terespol Pomorski, gm. Świecie, pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1888
  • Stan: db
  • Inne: dworzec leżący na linii kolejowej 240 Świecie nad Wisłą – Złotów i 131 Chorzów Batory – Tczew
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego, Wydawnictwo STOTOM 2017, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-10-17


2 uwagi do wpisu “Dworzec kolejowy w Terespolu Pomorskim

  1. Skąd informacja, że budynek pomocniczy techniczny po prawej stronie to szalet? Budynek Szaletu drodzy Państwo był po lewej stronie i był równie piękny jak dworzec. Niestety po wypadku kiedy podczas burzy spadło na niego drzewo został po czasie rozebrany.

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.