Brama Grodzka w Lublinie

Zostawmy na chwilę Kaszuby i przenieśmy się na południowy-wschód do, niezwykle intrygującego, Lublina. Choć moja pierwsza wizyta w tym mieście była krótka, pozwoliła jednak na poznanie wielu miejsc i oczywisty wniosek, iż do Lublina muszę wrócić na dłużej. Jednym z miejsc, które spodobały mi się najbardziej, była Brama Grodzka. Architektonicznie, poza kilkoma detalami nie wyróżnia się w zwartej zabudowie lubelskiej starówki. Zbudowana została w połowie XIV wieku, z czasem ulegała przebudowom związanym m.in. ze zmianą funkcji z obronnej mieszkalną. Tak stało się pod koniec XVIII stulecia, a niemal wiek później straciła status budynku wolnostojącego, zachowując nadal funkcję bramy. I tu chyba tkwi jej niepowtarzalny urok – od strony Starego Miasta prowadzi do niej wyłącznie wąska ulica Grodzka. Za nią kończy się starówka, ale droga prowadzi nas dalej, do widocznego już z samej bramy, zamku. Nawiasem mówiąc, to chyba jeden z najbardziej znanych widoków Lublina, obecny na wielu widokówkach czy albumach. Brama Grodzka, jak kiedyś łączyła miasto chrześcijańskie z żydowskim (stąd też była często nazywana Żydowską), tak dziś łączy dwa magiczne światy niezwykłego Lublina. Choć brakowało mi w niej muzyki na żywo, może nawet kilku stolików kawiarnianych, ale jednak koniec kwietnia to jeszcze czas przed sezonem turystycznym. To kolejny argument przemawiający za powrotem do Lublina, już latem.

  • Miejsce: Lublin, woj. lubelskie
  • Kalendarium: poł. XIV w. – budowa; XVI w. – dobudowa przedbramia; XVII w. – przebudowa po zniszczeniach na skutek podmycia; 1785 – remont z przebudową i zmianą funkcji na mieszkalno-handlową; 1946-1954 – remont
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków 14.02.1967 pod numerem A/222
  • Możliwość zwiedzania: nie (?)
  • Źródła: mapy.zabytek.gov.pl; praca zbiorowa, Lublin. Przewodnik, Gaudium, Lublin 2016; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-04-26


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.