Dawna szkoła w Konojadach

Ilekroć przy wyborze zabytku do prezentacji na blogu pojawiają się wątpliwości związane ze skąpą ilością informacji na jego temat przypominam sobie początki mojego bloga, jeszcze pod nazwą stotom-zabytki. Pojawiały się wówczas wpisy o obiektach mało lub w ogóle nieznanych, ale wartych zachowania w pamięci i na zdjęciach. Jeden z takich zabytków znalazłem we wsi Konojady, którą odwiedziłem we wrześniu 2020 roku. Kierowałem się wówczas do tamtejszego, przepięknego, neogotyckiego, poewangelickiego kościoła pw. Dobrego Pasterza. Bardzo blisko świątyni znajduje się intrygujący – zamknięty i prawdopodobnie opuszczony – zabytek. To ceglany budynek dawnej szkoły, datowany na lata pomiędzy 1925 a 1950 rokiem. Bliskość kościoła, będącego w rękach ewangelików do 1945 roku może świadczyć o tym, że była to szkoła ewangelicka, zbudowana raczej przed wojną niż po niej. W internecie można znaleźć informację, iż obiekt został zamknięty (bez podania daty) ze względu na niż demograficzny. Tak czy inaczej, znajdując się w centrum wsi, na obrzeżach dworskiego parku dawna szkoła jest znakomitym obiektem mogącym spełniać funkcje ośrodka kultury.

  • Miejsce: Konojady, gm. Jabłonowo Pomorskie, pow. brodnicki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 2 ćw. XX w.
  • Stan: db
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne:
  • Źródła: czasbrodnicy.pl, Wojewódzka Ewidencja Zabytków (pow. brodnicki, gmina i miasto Jabłonowo Pomorskie), OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-09-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.