Dawna Szkoła Przemysłowa w Toruniu

Dziś, ponieważ jest poniedziałek, przenosimy się do Torunia, ale pozostaniemy w tematyce gmachów szkolnych. Na przełomie XIX i XX stulecia zagospodarowywano w mieście tereny po rozbieranych średniowiecznych obwarowaniach i wówczas wzniesiono m.in. (w latach 1905-1907) przepiękny, neogotycki budynek Szkoły Przemysłowej, zaprojektowany przez G. Colleya, z wieloma przepięknymi detalami i rozwiązaniami architektonicznymi (np. ryzality ze schodkowymi szczytami, ostrołukowo zakończone okna i blendy, witraże, maswerki itd.). W czasie I wojny światowej budynek pełnił funkcję lazaretu, a – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – stał się siedzibą Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego. Od 1945 roku znajduje się w rękach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (jako Collegium Maius UMK), do 1973 roku będąc m.in. siedzibą rektora, a od 1999 roku Wydziału Filologicznego. Zabytek został wpisany do rejestru w 2005 roku.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1905-1907
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie Collegium Maius UMK
  • Źródła: Wikipedia, Kucharzewska Joanna, „Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2004, s. 285-288, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-11-12


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.