Koszary Rudackie w Toruniu

Toruń znany jest jako miasto gotyku oraz cegły, charakterystycznej dla budynków sprzed kilku wieków, jak i tych z XIX i początku XX stulecia. Im lepiej poznaję Gród Kopernika, tym coraz bardziej dochodzę do wniosku, że to także miasto pruskiego muru. Ogromny wpływ na powstanie tak wielu obiektów zbudowanych w technice szkieletowej miał militarny charakter Torunia, który nie tylko wpłynął na powstanie obiektów mieszkalnych (co było związane z obostrzeniami w ówczesnym budownictwie, tj. z przełomu XIX i XX wieku), ale i służących wojsku. Dotyczyło to przede wszystkim obiektów koszarowych, zlokalizowanych po obu stronach Wisły, w obecnych granicach miasta. Na lewobrzeżu to m.in. Koszary Rudackie (Rudaker Baracken), powstałe w latach 1888-1909, składające się z 3 zespołów, którym w 20-leciu międzywojennym nadano następujące nazwy: Koszary Pułaskiego, Koszary Zajączka I i Koszary Kątskiego. Te ostatnie niezmiennie zajmuje wojsko, inaczej ma się kwestia dwóch pozostałych. Teren Koszar Pułaskiego zajmują współczesne budynki TBS i zabytkowy, położony tuż przy ulicy Podgórskiej budynek koszarowy z muru pruskiego, oszalowany deskami. Dziś mieści mieszkania komunalne. Warto zwrócić uwagę na szczyt zachodniej elewacji i zachowaną metalową tarczę zegara. Nieco na wschód znajdziemy kompleks Koszar Zajączka I. To nadal teren wojskowy, ale wystawiony na sprzedaż. Niestety, przez co najmniej kilka ostatnich lat nie znalazł się chętny na ich zakup, a w konsekwencji na remont i adaptację. A szkoda, bo widoczne z ulicy budynki są w coraz gorszym stanie. Te widoczne to przede wszystkim dwa obiekty koszarowe z muru pruskiego (choć w obu przypadkach widać przebudowę wschodnich skrzydeł z samej cegły), o powierzchni użytkowej 1330/1335 m2 i kubaturze 8760 m3. Obok nich przez ogrodzenie możemy dostrzec także zabytkową willę, mieszczącą niegdyś prawdopodobnie sztab (lub będącą izbą chorych – trudno to jednoznacznie stwierdzić z ogłoszenia o przetargu na sprzedaż). Budynków na terenie tej części Koszar Rudackich jest więcej, ale są niedostępne i niewidoczne. Pozostaje mieć nadzieję, że w końcu znajdzie się chętny na ich kupno i adaptację, np. na biura. Zamiast budować kolejne szklane biurowce, mógłby powstać znakomity kompleks z historią. Czemu nie?

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1888-1909
  • Stan: db/dst
  • Inne:
  • Źródła: Andrzej Gawlak, Włodzimierz Grabowski, Tomasz Iwaszkiewicz, Tomasz Kowalski, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Pilarski, Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Twierdza Toruń, SGK – Tomasz Kowalski, Grudziądz 2020, Toruń 2016; nowosci.com.pl, informacja o przetargu AMW z 2017-12-14, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-06-25


2 uwagi do wpisu “Koszary Rudackie w Toruniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.