Dworzec kolejowy stacji Świecie Przechowo w Świeciu

Zapraszam dziś wirtualnie do jesiennego i mglistego Świecia, do roku 2017. Wówczas to, 17 października odbyłem podróż mającą na celu poznanie i zebranie materiału fotograficznego do przewodnika pt. „Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego”. Zwiedzanie obejmowało część długiej linii nr 240 łączącej niegdyś stacje: Świecie nad Wisłą i Złotów. Dziś linia ta to zaledwie krótki odcinek między dużą stacją Terespol Pomorski i małą Świecie Przechowo. I od niej rozpocząłem wówczas zwiedzanie. Niestety, pechowo, gdyż dzień zaczął się jesienną, dość gęstą mgłą… Nie było jednak aż tak źle, bo najważniejsze obiekty udało się i zobaczyć, i sfotografować. W przypadku stacji Świecie Przechowo mowa o dworcu kolejowym – parterowym, obłożonym drewnem (prawdopodobnie zbudowanym w technice szkieletowej) oraz o towarzyszących mu: szalecie i niedużym budynku (gospodarczym?). Dworzec jest z nich w najlepszym stanie, co nie znaczy wcale, że dobrym. Znajdziemy na nim kilka śladów w postaci tablic i tabliczek świadczących o kolejowym przeznaczeniu budynku, częściowo dziś zamieszkanym i pewnie dlatego jeszcze nie chylącym się ku upadkowi. Oba obiekty towarzyszące są w dużo gorszym stanie, a cała stacja bardzo zaniedbana. Bardzo łatwo ją znaleźć – znajduje się obok ulicy Chełmińskiej, prowadzącej od DK91, w pobliżu przejazdu kolejowego i charakterystycznych silosów. Niedaleko znajduje się także piętrowy dom wielorodzinny, najprawdopodobniej przeznaczony pierwotnie dla rodzin kolejarzy.

  • Miejsce: Świecie, pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1888
  • Stan: dst
  • Możliwość zwiedzania: nie (dworzec i obiekty mu towarzyszące można zobaczyć tylko z zewnątrz)
  • Inne: dworzec leżący na linii kolejowej 240 Świecie nad Wisłą – Złotów
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego, Wydawnictwo STOTOM 2017; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-10-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.