Buczki mgłowe Stilo

Uwielbiam odkrywać tajemnice, prawie nieznane zabytki techniki, położone gdzieś na uboczu. A do tego związane z latarniami morskimi. Takimi zabytkami, choć mocno już zniszczonymi i zapomnianymi są buczki mgłowe w pobliżu latarni morskiej Stilo (Osetnik, gm. Choczewo, pow. wejherowski, woj. pomorskie). To dwa, położone w odległości około 100 m od siebie obiekty – starszy, na plaży, to betonowa podstawa dawnego buczka (nautofonu, wydającego dźwięki w czasie ograniczonej widoczności na morzu), powstałego w 1906 roku i zlikwidowanego w latach 50. ubiegłego wieku. Na betonowej podstawie znajdowała się stalowa kolumna, której znaczna część stanowi dziś latarnię morską w Jastarni. Wówczas także zbudowano murowany nautofon – nieco w głębi lądu. W połowie lat 80. ubiegłego wieku zdemontowano z niego urządzenia i dziś straszy ruiną. Szkoda, bo oba buczki to nierozerwalna część historii latarni morskiej Stilo.

 • Miejsce: Stilo (Osetnik), gm. Choczewo, pow. wejherowskii, woj. pomorskie
 • Data budowy:1906 (starszy) i pocz. lat 50. XX w. (nowszy)
 • Stan: ruina
 • Inne: –
 • Źródła: Apoloniusz Łysejko, 100-lecie Latarni Morskiej Stilo, Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego, Gdynia 2006
 • Zdjęcia wykonane: 2017-05-23


2 uwagi do wpisu “Buczki mgłowe Stilo

  • Obiekt, a dokładnie dwa – starszy na plaży i młodszy w lesie, niedaleko wejścia na plażę. Do tego trzeba dodać latarnię morską w Jastarni, której stalowa konstrukcja to część pierwszego buczka ze Stilo.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.