Buczki mgłowe Stilo – na ratunek!

Latarnia morska Stilo należy do tych najbardziej wyjątkowych – nie tylko ze względu na swoje piękne położenie wśród nadmorskich wydm porośniętych sosnowym lasem, ale także ze względu na obiekty towarzyszące (maszynownia, dom latarników) i buczki mgłowe.

Buczki mgłowe, inaczej nautofony to specjalne urządzenia (zapewne znane miłośnikom tematyki nawigacji i latarni morskich) wspomagające latarnie w warunkach ograniczonej widoczności, np. mgły czy śnieżycy, wydające specjalne dźwięki. W 1906 roku razem z latarnią morska Stilo uruchomiono taki buczek, składający się z betonowego fundamentu i metalowej kolumny o wysokości 18,6 m, pomalowanej na biało. Podczas wspomnianych trudnych warunków atmosferycznych buczek wydawał serię 3 dźwięków, powtarzanych co 35 sekund. Przetrwał do lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to sporą część metalowej kolumny wykorzystano do zbudowania latarni morskiej w Jastarni. Sporą, ale kilka metrów (około 5) kolumny nie zużyto – ciekawe, co się z nią stało? Stilo nie zostało pozbawione jednak buczka, bo w tym samym czasie, około 150 m od linii brzegowej zbudowano nowe urządzenie, zainstalowane na 20-metrowej, ceglanej wieży. Jednak w połowie lat 80. ubiegłego wieku nautofon wyłączono.

Co dziś dzieje się z buczkami mgłowymi Stilo? Ano, niestety, popadają w ruinę, niszczeją. Betonowa podstawa pierwszego nautofonu straszy na szerokiej plaży, zbliżając się niebezpiecznie  do linii brzegowej, a drugi nautofon popada w ruinę, zabezpieczoną („zabezpieczoną”?) metalowym płotem. Wielka szkoda, że tak ciekawe zabytki techniki, położone przecież obok zadbanej i nadal czynnej latarni morskiej zostały pozostawione bez należytej opieki.

Poniżej kilka zdjęć obu buczków, na pewno więcej fotografii pojawi się za jakiś czas na http://www.stotom.pl:

Drugi, nowszy nautofon widziany ze szczytu latarni morskiej Stilo.; 2017-05-23.

Podstawa pierwszego nautofonu Stilo; 2017-05-23.

Podstawa pierwszego nautofonu Stilo i szeroka plaża; 2017-05-23.

Podstawa pierwszego nautofonu Stilo – widoczne obramowanie, na którym posadowiona była metalowa kolumna; 2017-05-23.

Drugi nautofon Stilo; 2017-05-23.

Drugi nautofon Stilo; 2017-05-23.

Drugi nautofon Stilo; 2017-05-23.

 

Źródło: Apoloniusz Łysejko, 100-lecie Latarni Morskiej Stilo, Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego, Gdynia 2006

Jedna uwaga do wpisu “Buczki mgłowe Stilo – na ratunek!

  1. Witam, dobry artykuł, piękne miejsce i niszczejący zabytek techniki. Szkoda. Sam chętnie bym go wyremontował, bo miejscówka niepowtarzalna i jaki widok na morze. Jeśli ma Pan jakieś dalsze informacje na temat tego jak można ten zabytek uratować, to proszę o kontakt na grzegorzk3@wp.pl

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.