Dworzec kolejowy w Prabutach

Znad Bałtyku powracamy w głąb lądu, choć pozostajemy nadal w województwie pomorskim. Zaglądamy dziś do miasteczka Prabuty (gm. Prabuty, pow. kwidzyński), by odwiedzić tamtejszy dworzec kolejowy. To nie jest pierwszy budynek stacyjny w tym miejscu, a pochodzi z okresu po 1914 roku. Powstał być może w miejsce obiektu, który został zniszczony lub po prostu zaistniała potrzeba wybudowania większego dworca, w związku z rozwojem stacji – niegdyś węzłowej (czynna linia 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny, zlikwidowana linia 232 Jabłonowo Pomorskie – Prabuty i częściowo istniejąca linia 218/238 Myślice – Szlachta). Dziś stacja Prabuty nie ma już tak dużego znaczenia, co widać po stanie dworca, który – choć używany nadal zgodnie z przeznaczeniem – nie pamięta już czasów intensywnego ruchu pasażerskiego.

  • Miejsce: Prabuty, gm. Prabuty, pow. kwidzyński, woj. pomorskie
  • Data budowy: po 1914
  • Stan: bdb-
  • Inne: przy nieistniejącej linii kolejowej 232 Jabłonowo Pomorskie – Prabuty, czynnej 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny i częściowo istniejącej 218/238 Myślice – Szlachta
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego, Wyd. STOTOM 2017, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-10-12


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.