Kamienica przy Rynku Staromiejskim 17 w Toruniu

Jedną z najciekawszych, a zarazem najstarszych kamienic w Toruniu jest ta znajdująca się przy Rynku Staromiejskim 17, na jego zachodniej pierzei. Pochodzi aż z XIII wieku (piwnice i część parteru) i, jak większość tego typu budynków, była w następnych stuleciach wielokrotnie przybudowywana – m.in. otrzymując ok. 1630 roku wczesnobarokowy portal. Zarówno on, jak i zachowane ostrołukowe wnęki na elewacji północnej to niejedyne skarby kamienicy – wewnątrz zachowały się m.in. malowidła ścienne i polichromowany strop z ok. 1400 roku – jeden z dwóch takich w Polsce. W czasach średniowiecza w budynku działały prawdopodobnie beginki (opiekowały się ubogimi, rozwijały życie religijne, pozostając osobami świeckimi), a dziś zabytek (wpisany do rejestru już w 1929 roku) jest w posiadaniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.

  • Miejsce: Toruń, gm. Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: koniec XIII w.; przebudowy: XIV, XVI, XVII i XVIII w.
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu
  • Źródła: Zbigniew Nawrocki, Historyczne kamienice w Toruniu. Gotyk, Firma Fotograficzno-Wydawnicza Photo Studio, Toruń 2016, turystyka.torun.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-12-13


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.