Synagoga Izaaka Jakubowicza w Krakowie

Zapraszam dziś ponownie do krakowskiego Kazimierza, do obejrzenia tym razem nieco mniejszej galerii zdjęć kolejnej bożnicy – znajdującej się na zbiegu ulic: Kupa, Izaaka i Jakuba synagogi Izaaka Jakubowicza. To obiekt pochodzący z XVII wieku, powstały na terenie nowym wówczas dla żydowskiego miasta, początkowo otoczony był skromnymi domkami, ale stanowił największy wówczas i najlepiej wyposażony tego typu obiekt. Synagoga przetrwała II wojnę światową zdewastowana; po 1945 roku zamieszkali w niej Żydzi, którzy przybyli do Krakowa z ZSRR. Potem budynek przejął Związek Artystów Plastyków, a po nim – po okresie nieużytkowania – został zajęty przez Pracownie Konserwacji Zabytków. W latach 1994-1995 zabytek (wpisany do rejestru w 1974) przeszedł prace konserwatorskie; dziś synagoga jest we władaniu Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie, a od 20 lat można ją zwiedzać.

  • Miejsce: Kraków, gm. Kraków, pow. krakowski, woj. małopolskie
  • Data wybudowania: 1638-1644; 1994-1995 – prace konserwatorskie
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Eugeniusz Duda, Żydowski Kraków. Przewodnik po zabytkach i miejscach pamięci, Wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda, Kraków 2010, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-07-21


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.