Pałac Ballestremów we Wrocławiu

Ostatnia blogowa, wirtualna wyprawa do Wrocławia przybliżyła historię i wygląd gmachu Nowej Giełdy na rogu ulic: Krupniczej i Pawła Włodkowica. Zaraz za nim, przy ulicy Włodkowica 4 możemy zobaczyć inny zabytek – architektonicznie miejscami podobny, różniący się jednak zasadniczo stanem technicznym – to pałac Ballestremów. Ale po kolei. Wrocławskie mury obronne, podobnie jak w wielu innych miejscowościach stały się w XIX wieku ofiarą rozbudowy miasta – na ich miejscu wytyczono ulice i wyznaczono parcele. Karta zabytku zlokalizowanego przy ulicy Włodkowica 4 wskazuje, iż w 1879 roku wzniesiono w miejscu obecnego pałacu budynek, przebudowany następnie w 1898 (prawdopodobnie do 1899) roku w obecnej, znanej nam formie. Autorem przebudowy był architekt Albert Grau, który postawił m.in. na elementy neoromańskie i neogotyckie. Co ciekawe, w kilku miejscach pozostawił po sobie dość wyraźne ślady – nad wejściem inskrypcję ze swoim nazwiskiem i zawodem, natomiast wewnątrz… swoje popiersie. Pałac powstał dla hrabiego Franza von Ballestrema – przewodniczącego Reichstagu, a także członka zakonu maltańskiego. Działania II wojny światowej oszczędziły budynek, ale (po umieszczeniu w nim siedziby UB) adaptacja na mieszkania komunalne prowadziła do stopniowej dewastacji zabytkowej struktury. Na szczęście kilka lat temu obiekt nabył inwestor, który znakomicie go wyremontował, z przeznaczeniem m.in. na restaurację, biura i kancelarie prawnicze. Latem można podobno przejść przez budynek do, położonego od południa, ogrodu. Wewnątrz, jak wynika z opisu portalu wroclaw.pl zachowało się całkiem sporo oryginalnego wyposażenia, by wspomnieć o oryginalnych balustradach, kolumnach, części podłóg. Z pewnością, pałac Ballestremów należy do największych perełek wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań. Nie jest jednak jedyną, o czym opowiem w niedalekiej przyszłości, w kolejnych blogowych wpisach.

  • Miejsce: Wrocław, woj. dolnośląskie
  • Kalendarium: 1879 – budowa; 1898(-1899) – przebudowa do formy pałacu; XX w. – remonty i przebudowy; XXI – kompleksowy remont
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 25.06.1997 pod numerem 573/Wm
  • Możliwość zwiedzania: nie (?)
  • Źródła: zabytek.pl, Wikipedia, mapy.zabytek.gov.pl, wroclaw.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-03-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.