Fort II Dorposz w Dorposzu Szlacheckim

Uwielbiam takie wycieczki! Piękna pogoda, ambitne plany i… mnóstwo fantastycznych miejsc. Ten wyjazd planowałem już od jakiegoś czasu, a dzisiaj wszystkie warunki konieczne pozwoliły na jego realizację. Wśród odwiedzonych przeze mnie zabytków znalazły się także wchodzące niegdyś w skład Twierdzy Chełmno. Jako pierwszy odwiedziłem Fort II Dorposz, zlokalizowany na obrzeżach (czy nawet już poza nimi) wsi Dorposz Szlachecki. By do niego dotrzeć należy pokonać dość długą drogę wśród pól. Ale warto! Choć to obiekt na co dzień zamknięty, już z zewnątrz jest interesujący, zwłaszcza jeśli przyzwyczajeni jesteśmy do dawnych fortyfikacji w obrębie miast. Fort Dorposz zbudowano w 1904 roku, używając głównie cegły, co widać już po samej fasadzie schronu głównego (to on jest „bohaterem” dzisiejszej galerii zdjęć). Wewnątrz znajduje się 5 izb żołnierskich, latryna (osobno oficerska), kuchnia, magazyn, a po środku pomieszczenie oficerskie i opatrunkowe. Do zobaczenia są także dwie wartownie zlokalizowane w wale głównym fortu. Zabytek był w latach 90. ubiegłego wieku siedzibą koła łowieckiego, dziś jest w rękach prywatnych, ale bardzo świadomych jego wartości – właściciel nie tylko zabezpieczył wszystkie wejścia przed dewastacją, ale także wykonał izolację przed wodami opadowymi, a cyklicznie na terenie fortu organizowana jest impreza pn. „Święto Twierdzy Chełmno”. Przed fortem znajdują się tablice informacyjne na temat zabytku. Wielki pozytyw i fantastyczne miejsce położone wśród przyrody, z dala od ludzkich siedzib.

  • Miejsce: Dorposz Szlachecki, gm. Kijewo Królewskie, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kalendarium: 1904 – budowa
  • Stan: db
  • Możliwość zwiedzania: nie (tak – podczas cyklicznego „Święta Twierdzy Chełmno”)
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 14.02.1980 pod numerem 344 i 08.04.2009 pod numerem A/1511/7
  • Źródła: praca zbiorowa, Twierdza Chełmno. Przewodnik, SGK – Tomasz Kowalski, Grudziądz 2016; mapy.zabytek.gov.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-05-20


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.