Szyb Daniłowicza w Wieliczce

Dziś zajrzymy do Wieliczki po raz trzeci – i na razie ostatni – dodając galerię kolejnego zabytku związanego z symbolem tego miasta, czyli kopalnią soli. Szyb Daniłowicza, bo o tym zabytku mowa, znany jest chyba najbardziej – to tu zaczyna się trasa turystyczna po kopalni. Sam szyb zgłębiono już w latach 1635-1640, a dodana dziś galeria zdjęć obejmuje fotografie murowanego nadszybia, wzniesionego w 1874, kiedy to także zamontowano maszynę parową, zastępującą kierat konny. Być może także wtedy rozpoczął się ruch turystyczny, prowadzony Szybem Daniłowicza. Dziś stanowi on połączenie powierzchni ziemi z VI poziomem kopali, znajdującym się na głębokości około 243 metrów i posiada 2 przedziały: schodowy i wyciągowy (winda).

  • Miejsce: Wieliczka, gm. Wieliczka, pow. wielicki, woj. małopolskie
  • Data budowy: 1635-1640 – zgłębienie szybu; 1874 – powstał murowany budynek nadszybia
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Agnieszka Wolańska, Wieliczka – zabytkowa kopalnia soli. Przewodnik, Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński, Kraków 2010, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-07-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.