Willa przy ulicy Witebskiej 26 w Bydgoszczy

Niemal wszystkie prezentowane dotychczas na stotom.pl zabytki Bydgoszczy znajdują się w centrum miasta; dziś dodają kilka zdjęć zabytku stojącego z dala od śródmieścia, bardzo mało znanego, zapomnianego, zaniedbanego i… tajemniczego. To willa przy ulicy Witebskiej 26. Wzniesiona została pod koniec XIX wieku lub po 1925 roku (według różnych źródeł), z wieżyczką w jednym narożników, mieszczącą być może zbiornik na wodę pitną . Jej właścicielem był hrabia Zamaszewski lub Stanisław Zakaszewski; w czasie II wojny światowej służyła prawdopodobnie jako sanatorium dla niemieckich żołnierzy, a po wojnie jako dom wielorodzinny. Od około 10 lat obiekt jest opuszczony. I – być może – jest to słowo-klucz; ta, niegdyś otoczona murem, być może z fontannami i schodami do Brdy willa, walcząc o przetrwanie jest dziś bohaterką wielu opowieści o zjawiskach paranormalnych.

 • Miejsce: Bydgoszcz, gm. Bydgoszcz, pow. bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie
 • Data wybudowania: XIX w. (lub: po 1925)
 • Stan: ruina
 • Inne: –
 • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane miejsca. Kujawsko-pomorskie, Wydawnictwo CM, Warszawa 2015, OpenStreetMap
 • Zdjęcia wykonane: 2015-02-18


2 uwagi do wpisu “Willa przy ulicy Witebskiej 26 w Bydgoszczy

  • Wpis został dodany prawie 2 lata temu i przedstawia stan ówczesny 🙂 Dziękuję za linka, to cenne i interesujace informacje. Niestety, nie znalazłem nic co dotyczyłoby przyszłości willi. Znalazłem natomiast informacje co do Domu Śluzowego. To jeden z moich ulubionych bydgoskich zabytków, dlatego cieszę się, że nowa funkcja przywróci jego dawny blask 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.