Kapliczki w Toruniu

Kapliczki w Toruniu? A jednak. Charakterystyczne dla wsi, krajobrazu wiejskiego – dróg, ich skrzyżowań, pól, można znaleźć także w Grodzie Kopernika. Oczywiście, niewiele, ale jednak. Jedną z nich jest kapliczka św. Jana Nepomucena. Nie znajduje się na swoim pierwotnym miejscu, bo nie pochodzi w samego miasta, a ze wsi Młyniec (pow. Lubicz). Do Torunia trafiła, wzbogacając eksponaty skansenu, będącego częścią Muzeum Etnograficznego. Niestety, nie znam dokładnej daty pochodzenia kapliczki, przypuszczalnie jest to I poł. XX w.

Warto w tym miejscu w kilku słowach przytoczyć postać patrona kapliczki. Otóż, Jan Nepomucen, z pochodzenia Czech, urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi ok. 1350 roku. Był doktorem prawa i sprawował funkcje wikariusza generalnego archidiecezji praskiej. Jego śmierć w 1393 roku była spowodowana albo uwikłaniem w konflikt między swoim zwierzchnikiem a królem Wacławem IV Luksemburczykiem, albo związana z obroną tajemnicy spowiedzi królowej Zofii Bawarskiej, podejrzewanej przez wspomnianego Wacława o zdradę. Tak, czy inaczej, zginął śmiercią męczeńską. Krótko po niej w Pradze i Czechach zaczął się szerzyć jego kult, który wzmógł się po kanonizacji męczennika w 1729 roku; wtedy także zaczął się rozprzestrzeniać, m.in. na Słowację, Austrię, Chorwację, Słowenię i Polskę.

Święty Jan Nepomucen jest patronem m.in. Czech, mostów, przepraw, ale także życia codziennego, honoru, sławy, a w tradycji ludowej chronił przed powodziami i klęską suszy.

TORUŃ 17-07-2011 - 048 - 2 TORUŃ 17-07-2011

Zdjęcia: własne

Żródła tekstu: Tomasz Czerwiński, Kapliczki i krzyże przydrożne, Wyd. Sport i Turystyka – MUZA SA, Warszawa 2012, http://www.um.torun.pl/tour/skansen.html  (dostęp: 2014-04-04); http://edoch.pl/img/nepomuki/02%20Ziemia%20Chelminska.pdf  (dostęp: 2014-04-04).

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.