Ruiny mostu kolejowego nad Krutynią w Ukcie

Są miejsca spektakularne, powalające swoim wyglądem, dostojnością, otoczeniem. Są też takie, którym tej spektakularności brakuje, ale które tworzą owe miejsce, tworzą jego historię, klimat. I do takich punktów z pewnością należy most kolejowy nad Krutynią w Ukcie. Choć, właściwie powinienem napisać: ruiny mostu. Ale, po kolei. W 1898 roku otwarto linię kolejową łączącą Mrągowo i Ruciane-Nidę, uruchamiając najpierw pociągi towarowe (od 1 lipca), a następnie osobowe (od 1 września). Linia ta stanowiła część dłuższego szlaku, łączącego Królewiec z Cyntami (ob. Korniewo), Lidzbarkiem Warmińskim, Czerwonką i Biskupcem Reszelskim. Poza stacjami i przystankami osobowymi powstało również kilka nieco większych obiektów inżynieryjnych, w tym właśnie most nad Krutynią. Na kamienno-ceglanych przyczółkach posadowiono stalowe, kratownicowe przęsło do jazdy górą. Most ten można dziś zobaczyć jedynie na starych widokówkach, zapewne w 1945 roku został zniszczony. Nie odbudowano go, podobnie jak całej linii z Mrągowa. Zachowały się wyłącznie oba przyczółki, dziś zaadaptowane na nieduże platformy widokowe. Do wschodniego przyczółka prowadzi 100-metrowa ścieżka, zachodni zaś znajduje się przy polu namiotowym. Kilka razy w ciągu ostatnich lat przejeżdżałem przez Uktę, lecz do pozostałości mostu udało mi się dotrzeć dopiero rok temu, 29 czerwca, podczas przygotowywania się do pisania przewodnika po zapomnianych liniach kolejowych warmińsko-mazurskiego. I, choć z dawnej kolei między Mrągowem a Rucianem-Nidą zostało już dziś niewiele, to linia ta, ze względu na swoje położenie w mazurskich lasach, między jeziorami, jest jedną z moich ulubionych.

  • Miejsce: Ukta, gm. Ruciane-Nida, pow. piski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Geolokalizacja: 53.688351, 21.503087
  • Kalendarium: 1898 (?) – budowa
  • Stan: ruina
  • Inne: na zlikwidowanej linii kolejowej Mrągowo – Rucian-Nida
  • Możliwość zwiedzania: tak (przyczółki mostu służą jako platformy widokowe) 
  • Źródła: Wikipedia, Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe warmińsko-mazurskiego, Wydawnictwo STOTOM 2023; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2023-06-29


Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.