Kamienica przy Rynku 19 w Tarnowie

Po długiej przerwie wracam do tematyki trzech urokliwych kamieniczek renesansowych zdobiących Rynek w Tarnowie. Mini-cykl zamyka wpis o kamienicy przy Rynku 19. Jej historia sięga przełomu XVI i XVII wieku. Spośród zespołu 3 budynków z podcieniami wyróżnia się tym, iż posiada dwie elewacje: zachodnią – tę bardziej znaną, bo widzianą z Rynku i wschodnią, od ulicy Kapitulnej (tam obowiązuje niezależna numeracja). Gdy fotografowałem tarnowskie kamieniczki w 2021 roku nie wiedziałem o tym fakcie, przez co galeria zdjęć obejmuje wyłącznie elewację zachodnią. Ta jest jednak ciekawsza, przede wszystkim ze względu na podcienia, stanowiące ów urokliwy ciąg, razem z kamienicami sąsiednimi. Przykuwająca oko attyka to już efekt odnowienia elewacji w latach 1946-1947. Uwagę zwraca także oszkarpowany filar – to natomiast efekt przebudowy budynku w końcu XVIII wieku. Tych zmian, remontów i przebudów było dużo więcej. Ostatnia miała miejsce na przełomie XX i XXI wieku, dzięki czemu możemy dziś podziwiać elewację kamienicy, a ważnym efektem prac było scalenie wnętrza budynku z sąsiednim, pod numerem 18. Jest jeszcze coś, co odróżnia bohaterkę dzisiejszego wpisu od sąsiadek z podcieniami – została wpisana do rejestru zabytków dużo wcześniej, bo już w 1947 roku (owe sąsiadki dopiero w 2016).

  • Miejsce: Tarnów, pow. tarnowski, woj. małopolskie
  • Kalendarium: XVI/XVII w. – budowa; k. XVIII w. – przebudowa; 1946-1947 – odnowienie elewacji i przywrócenie attyki; XXI w. – remont połączony ze scalenie wnętrza kamienicą nr 18
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków 19.05.1947 pod numerem I-3-17/46
  • Źródła: mapy.zabytek.gov.pl, zabytek.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-07-20


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.