Kościół pw. Zwiastowania NMP i św. Piotra z Alkantary oraz klasztor franciszkanów w Kazimierzu Dolnym

Podobnie, jak na początku maja, taki i dziś, po wpisie z Lublina pojawia się wpis z Kazimierza Dolnego. To kwestia przypadku, ale miasta te dzieli niewielka odległość i podczas zwiedzania regionu koniecznie trzeba poznać oba. We wspomnianym Kazimierzu Dolnym czeka nas dziś krótki marsz pod górę, jeśli startujemy z Rynku. Ulicą Klasztorną podejdziemy pod kościół pw. Zwiastowania NMP i św. Piotra z Alkantary oraz klasztor franciszkanów. Nim znajdziemy się przy głównych zabudowaniach, nierozerwalnie ze sobą połączonych, musimy wspiąć się po niezwykłych, drewnianych schodach, przykrytych dachem, tworzących coś na kształt korytarza. Schody te zbudował pod koniec XVIII wieku jeden z zakonników, Piotr Franciszek Cieszkowski. I już one wprowadzają nas w niezwykłość tego miejsca, którego historia sięga końca XVI wieku i powstania kaplicy. W 1627 roku zostali tu sprowadzeni franciszkanie, którzy w połowie XVII wieku wznieśli klasztor, a nieco ponad 100 lat później gruntownie przebudowali istniejący kościół. Nie wiem, jak jest w sezonie turystycznym, a zwłaszcza w jego szczycie, ale podczas mojego zwiedzania kościoła i klasztoru (rzecz jasna – tylko miejsc dostępnych, a do tych należą zabudowane krużganki) nie trafiłem na żywą duszę. Cisza sprzyjała zwolnieniu, kontemplacji, odpoczynkowi i poznawaniu miejsca – obserwacji historycznych pamiątek, wręcz skarbów. Warto jeszcze wspomnieć, że spod kościoła rozpościera się znakomity widok na miasto, które jest tak położone, że z przeciwnej strony możemy zobaczyć… właśnie franciszkański klasztor i kościół na wzniesieniu. Oczywiście, pod warunkiem, że zdołamy wspiąć się na kolejne wzgórze.

  • Miejsce: Kazimierz Dolny, pow. puławski, woj. lubelskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: archidiecezja lubelska
  • Dekanat: kazimierski
  • Kalendarium: 1589 – budowa kaplicy; 1599 – dobudowa zakrystii, 1639-1658 – budowa klasztoru; 1762-1768 – gruntowna przebudowa; 1771 – budowa nowej zakrystii; 1789 – dobudowa biblioteki; 1828 – odbudowa po pożarze w 1827
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 11.09.1956 pod numerem V-0a/143/56 i V-0a/144/56
  • Źródła: archidiecezjalubelska.pl, mapy.zabytek.gov.pl, zabytek.pl, zabytek.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-04-27


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.