Wiatrak w Bęsi

Kilka wpisów temu zaprezentowałem wiatrak holenderski we wsi Stara Różanka w województwie warmińsko-mazurskim. Nieco różniący się wyglądem, ale także holenderski (z nieruchomym korpusem i ruchomą czapą) jest wiatrak w Bęsi. Zbudowano go w latach 1808-1810. Swoim pierwotnym celom służył do roku 1955, kiedy to uległ uszkodzeniu na skutek silnego wiatru. Od tego czasu nie powrócił już do swojej pracy. Służył jako magazyn, obora, aż trafił po opiekę Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”, Oddział w Bęsi, uprzednio wyremontowany przez Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego. Dla zabytku, wpisanego do rejestru w 1967 roku, nastały dobre czasy – wewnątrz utworzono muzeum młynarstwa i kawiarnię. Wiatrak ożył. Niestety, po zmianach społeczne-ustrojowych przełomu lat 80. i 90. XX w. zabytek został zamknięty, a w 1998 roku trafił w prywatne ręce. Nie zmieniło to jednak jego statusu, ani nie polepszyło stanu. Niszczejący obiekt odkupiła w 2018 roku gmina Kolno. Ostatnio przeprowadziła remont dachu, a całościowe plany remontu i otwarcia wiatraka są bardzo ambitne i optymistyczne – ma w nim powstać ponownie klubokawiarnia, muzeum i galeria sztuki.

  • Miejsce: Bęsia, gm. Kolno, pow. olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1808-1810
  • Stan: db
  • Inne: wiatrak holender; wpisany do rejestru zabytków 7.10.1967 pod nr A–607
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: naszabesia.pl.tlWikipedia, olsztyn.wm.pl, mojemazury.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-08-19


2 uwagi do wpisu “Wiatrak w Bęsi

  1. Ten typ wiatraka nazywa się „młynem fartuchowym”. Jestem w trakcie przygotowania wpisu na swoim blogu na temat tego rodzaju młyna. W przyszłym tygodniu będzie na moim blogu, zatem zapraszam do śledzenia:

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.