Wiadukt w Glaznotach

Kolejowy wiadukt w Glaznotach to jeden z najważniejszych dla mnie zabytków. Zanim zacząłem prowadzenie bloga, dość przypadkowo trafiłem na obiekt i z wielka chęcią go sfotografowałem. Urzekło mnie jego piękno, ale także samotność i swoista tajemniczość. Zaczęły nasuwać się pytania o jego historię. I tak powoli zrodziła się pasja odkrywania zabytków, początkowo głównie i niemal wyłącznie tych mało znanych i zapomnianych. A wracając do samego wiaduktu – powstał w 1910 roku, razem z linią kolejową Samborowo – Turza Wielka. Ta, niestety, w 1945 roku została zniszczona i rozkradziona przez Armię Czerwoną (po wojnie otwarto jedynie krótki odcinek Uzdowo – Turza Wielka), co spowodowało osierocenie takich pięknych obiektów, jak wiadukt w Glaznotach. (Aktualizacja 2019: wiadukt został wyremontowany i dostosowany dla potrzeb ruchu turystycznego)

  • Miejsce: Glaznoty, gm. Ostróda, pow. ostródzki, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1910
  • Stan: bdb (2019)
  • Inne: –
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2011-04-26


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.