Kamienica Teodora Steigerta w Łodzi

Łódź pojawia się na mojej wycieczkowej mapie coraz częściej – i nic dziwnego, wszak oglądanie łódzkich dawnych fabryk, fabrykanckich osiedli, pałaców i kamienic to uczta dla oka. W przypadku tych ostatnich to przede wszystkim mnogość niezwykłych detali. Choć od skomplikowanych form architektonicznych wolę te prostsze, to nie mogę oprzeć się pokusie wychwytywania – zwłaszcza obiektywem aparatu – piękna szczegółów, które mają często także swoje znaczenie, nieraz do rozszyfrowania. Kilka łódzkich kamienic pojawiło się już na niniejszym blogu, dziś dołącza do nich kolejna, zlokalizowana przy ulicy Piotrkowskiej 90. Nazywana jest kamienicą Teodora Steigerta – od nazwiska inwestora i pierwszego właściciela lub kamienicą Pod Harpiami – od jednego z charakterystycznych detali nad wejściem. Zbudowana została w 1895 roku (lub w latach 1895-1896, jak podaje Baedeker Łódzki), na miejscu nieco starszego domu z połowy XIX wieku. Zanim powstała kamienica, na tyłach działki Teodor Steigert wzniósł oficyny, w których umieścił swój zakład włókienniczy, przeniesiony później na ulicę Milionową. W czterokondygnacyjnej kamienicy przy Piotrkowskiej znajdowały się oczywiście mieszkania, ale nie tylko – przez szereg lat budynek mieścił m.in. sklep z lampami, kawiarnię i restaurację Tivoli, skład instrumentów muzycznych, bank, a nawet salon samochodowy marek Oldsmobil i Pontiac. Między wojnami na pierwszym piętrze swoją siedzibę miała loża wolnomularska B’nei B’rith (Synowie Przymierza). Dziś kamienica kontynuuje tradycje gastronomiczne, a w części pomieszczeń swoją siedzibę ma Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu. Intryguje przejazd bramny zamykany bogato rzeźbionymi wrotami, zachwyca wykusz w części środkowej – ze wspomnianymi harpiami (choć oczywiście nie tylko z nimi), koniecznie trzeba zwrócić uwagę na bogate zdobienia okien, no i na zwieńczenie szczytu z monogramem TS – wspomnianego już Teodora Steigerta. Na koniec warto jeszcze dodać, że kamienica ta zapisała się w polskiej literaturze – to tutaj mieszkali główni bohaterowie „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta: Karol Borowiecki, Maks Baum i Moryc Welt.

  • Miejsce: Łódź, woj. łódzkie
  • Geolokalizacja: 51.766535, 19.457188
  • Kalendarium: 1895 – budowa
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków 15.07.1976 pod numerem A/199
  • Możliwość zwiedzania: tak (częściowo – np. Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu)
  • Źródła: zabytek.pl, mapy.zabytek.gov.pl, baedeker łódzki, Maria Nowakowska, Łódzki detal. Przewodnik po Łodzi szlakami detali architektonicznych, Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, Łódź 2016; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2024-06-08



Jedna uwaga do wpisu “Kamienica Teodora Steigerta w Łodzi

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.