Chałupa z Chrztowa we Wdzydzach Kiszewskich

Piękna pogoda za oknem sprzyja wycieczkom. Jednymi z przyjemniejszych wyjazdów są te do skansenów, gdzie można delektować się miejscową przyrodą otaczającą starą, najczęściej drewnianą zabudowę. Dzisiejszym wpisem zachęcam Was do odwiedzin Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Kilka tamtejszych obiektów już prezentowałem na blogu, dziś nadszedł czas na chałupę z Chrztowa. Zbudowana została w 1852 roku w konstrukcji zrębowej na zlecenie rodziny Aschendorf. To, co w niej charakterystyczne, to dekoracyjna wnęka we frontowej ścianie, co można łączyć z naśladownictwem form klasycystycznych. W 1946 roku gospodarstwo w Chrztowie przejął Józef Urban, repatriant z Litwy, a w 1973 roku nastąpiła relokacja zabytku do skansenu. Chałupę znajdziecie w zachodniej części muzeum, położoną malowniczo obok niewielkiego wzniesienia, wśród wysokich drzew. Koniecznie zwróćcie uwagę na wschodni szczyt budynku – znajduje się tam… budka dla ptaków zwieńczona rzeźbioną głową. No właśnie, czyją?

  • Miejsce: Chrztowo, gm. Liniewo, pow. kościerski, woj. pomorskie
  • Miejsce obecne: Wdzydze Kiszewskie, gm. Kościerzyna, pow. kościerski, woj. pomorskie
  • Kalendarium: 1852 – budowa; 1973 – relokacja
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: ?
  • Inne: w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich
  • Źródła: Wikipedia, Tadeusz Sadkowski, Katarzyna Kulikowska, Ale skansen! Przewodnik po Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Wdzydze 20190; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.