Dworzec kolejowy w Złotnikach Kujawskich

Oj, coś dawno nie było na blogu dworców kolejowych. A nie oznacza to wcale, że takowych nie odwiedziłem w ostatnim czasie, wręcz przeciwnie – prace nad przewodnikiem pt. „Zapomniane linie kolejowe warmińsko-mazurskiego” przyniosły dużo ciekawego materiału fotograficznego. Ten jednak znajdzie się częściowo w owym przewodniku, a częściowo na blogu, ale to dopiero za jakiś czas. Dziś kilka słów i zdjęć dworca kolejowego w Złotnikach Kujawskich, przy czynnej i intensywnie wykorzystywanej linii kolejowej 131 Chorzów Batory – Tczew. Do dworca tego trafiłem pod koniec ubiegłego roku i… nieco się zdziwiłem. Okazało się (o czym nie wiedziałem), że zabytek przechodzi remont – gruntowny, połączony z modernizacją. A ponieważ znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, to prace muszą uwzględniać także jego zabytkową tkankę, pochodzącą z początku XX wieku (obiekt wzniesiono w 1901 roku). Podczas moich odwiedzin plac budowy był pusty (chyba, że coś działo się wewnątrz); dworzec otoczony metalowym płotem zupełnie niedostępny (dla pasażerów przygotowano na czas remontu kontener). Działała za to nastawnia, zajmująca parterową przybudówkę. Oby remont zabytku został szybko zakończony, podróżni mogli wrócić do zadbanych pomieszczeń, a obiekt zyskał dawny blask (prawdopodobnie jako budynek otynkowany, choć wspaniale prezentowałby się z samą cegłą).

  • Miejsce: Złotniki Kujawskie, gm. Złotniki Kujawskie, pow. inowrocławski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kalendarium: 1901 – budowa
  • Stan: db / dst
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: przy linii kolejowej 131 Chorzów Batory – Tczew
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; safege.pl, transport-publiczny.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-12-29


2 uwagi do wpisu “Dworzec kolejowy w Złotnikach Kujawskich

  1. niestety remont trwa juz dwa lata i konca nie widac…od konca zeszlego roku, kiedy wykonales zdjecia to sie wlasciwie nic nie zmienilo…
    po drugie nie wiem jak jest z ta ochrona konserwatorska, bo dworzec powinien byc bez tynku( czerwona cegla, widoczna na kawalku muru po stronie lewej patrzac od strony wsi) a tymczasem polowe dworca na nowo otynkowano…tak samo ze stolarka, brazowe drzwi jakos slabo sie komponuja z bialymi oknami…

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.