Dawny dom dla urzędników Towarzystwa Akcyjnego Bawełnianej Manufaktury K. Scheiblera w Łodzi

Cóż to był za wspaniały spacer! Słoneczny, ciepły poranek i łódzkie ulice w drodze do samego Księżego Młyna. A po drodze mnóstwo intrygujących, czasami zasmucających, a czasami zachwycających zabytków. Migawka aparatu i moje nogi pracowały intensywnie, a i tak nie udało mi się zobaczyć i sfotografować wszystkiego, co zaplanowałem. Jest więc po co wracać. A ów spacer rozpocząłem w pobliżu budynku, którego wygląd powiązałbym raczej z Gdańskiem – pewnie ze względu na styl, kojarzący się z neorenesansem, może nieco bardziej oszczędnym. Tym budynkiem był dawny dom dla urzędników Towarzystwa Akcyjnego Bawełnianej Manufaktury K. Scheiblera, zbudowany w 1899 roku. Już sama nazwa wskazuje, że powstał on jako jeden z wielu elementów fabrycznego imperium Scheiblera. Niestety, między powstaniem a remontem w 2008 roku natknąłem się na swoistą „białą plamę” informacyjną co do losów budynku, poza tym, że w 1971 roku objął go obszarowy wpis do rejestru zabytków. Dziś w obiekcie znajduje się Międzyzakładowy Ośrodek Medycyny Pracy. I jeszcze jedna uwaga – przed zabytkiem zachowano stare drzewa, jest też zadbany trawnik. Cegła może naprawdę współistnieć z zielenią.

  • Miejsce: Łódź, woj. łódzkie
  • Współrzędne: 51.751413, 19.471277
  • Kalendarium: 1899 – budowa; 2008 – remont
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie Międzyzakładowy Ośrodek Medycyny Pracy; wpisany do rejestru zabytków w 20.01.1971 pod numerem A/44 (wpis obszarowy)
  • Możliwość zwiedzania: nie 
  • Źródła: Rejestr zabytków województwa łódzkiego, tonz.org.pl, Baedeker Łódzki, Cegielnia Dąbrówka, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2023-04-20


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.