Pałac w Mgowie

Niemal na pograniczu powiatów: wąbrzeskiego i grudziądzkiego znajduje się wieś Mgowo. Warto do niej zajrzeć, by zobaczyć 2 blisko siebie położone zabytki: kaplicę pw. św. Barbary i pałac. W tym drugim można nawet przenocować – pełni bowiem rolę hotelu. Oczywiście, pierwotnie było zupełnie inaczej. Obiekt został zbudowany w 1840 roku w stylu klasycystycznym jako siedziba Ksawerego Działowskiego. Na przełomie XIX i XX wieku pałac został rozbudowany przez dobudowę nowego skrzydła. Niestety, nie znalazłem informacji, jaką funkcję (bądź funkcje) pełnił po roku 1945. W 1951 roku został wyremontowany, ale przy tym pozbawiony cech stylowych, co niestety widać – jest w bardzo dobrym stanie, ale jedynie wyobraźnia i – być może – stare zdjęcia mogą nam przywołać obraz pałacu zapewne bardziej okazałego, strojnego. Jest jednak jedna pamiątka po dawnych czasach (przynajmniej jeśli chodzi o pałacową elewację) – nad niedużym tarasem wspartym na 2 kolumnach zachował się herb Działowskich – Prawdzic. To niewątpliwie perełka tego miejsca, które z pewnością warto odwiedzić, spacerując przy okazji po urokliwym parku.

  • Miejsce: Mgowo, gm. Płużnica, pow. wąbrzeski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kalendarium: 1840 – budowa; przełom XIX i XX w. – dobudowano nowe skrzydło; 1951 – remont i pozbawienie cech stylowych
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie (hotel)
  • Inne:
  • Źródła: Wikipedia, szukam-nieruchomosci.com, polskiezabytki.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-08-26


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.