Kamienica przy ulicy św. Katarzyny 10 w Toruniu

Dzisiejszym wpisem blogowym wracam do mini-cyklu prezentującego architektoniczne dzieła mistrza murarskiego i projektanta z Torunia, Georga Sopparta (1854-1896). W tym celu powrócimy do Nowego Miasta, opuszczając na jakiś czas Bydgoskie Przemieście i zawitamy na ulicę św. Katarzyny – choć krótką i dość wąską, to jedną z najważniejszych wprowadzających na toruńską starówkę. Pod numerem 10 znajduje się kamienica z 1889 roku, zaprojektowana przez mistrza Sopparta, w stylu tak lubianego przez niego neorenesansu francuskiego, dla J. Nadzielskiego. Nie jest to może zabytek zachwycający, jak niektóre inne dzieła Sopparta, niemniej jednak – przyglądając mu się z należytą uwagą (i obiektywem aparatu) – można bez trudu zauważyć ciekawe detale i charakterystyczne rozwiązanie z cegłą wypełniającą przestrzeń między oknami. Być może kamienica sprawiałaby lepsze wrażenie, gdyby parter – najprostszy w swym architektonicznym wymiarze – przykuwał oko; jest jednak odwrotnie, za sprawą krzykliwych reklam i aż 3 (!) osobnych wejść (nie licząc mieszkalnego) do lokali użytkowych (z czego 2 lokale czekają puste na najemców). Nie muszę też wspominać, że każde z tych wejść jest inne i nie współgra z neorenesansową elewacją zabytku. Czy kiedyś będzie inaczej i miejsce krzykliwych, kolorowych w nadmiarze reklam i szyldów zajmą wyłącznie pasujące do starych kamienic? Czas pokaże.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Geolokalizacja: 53.012442362152406, 18.611158480370566
  • Kalendarium: 1889 – budowa
  • Stan: bdb-
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne:
  • Źródła: Pszczółkowski Michał, Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Toruń 2021; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-12-28


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.