Cerkwisko w Wołkowyi

Świat zapomniany, świat zniszczony, świat zaginiony. Odkrywanie go – pod postacią zabytków, ich ruin czy miejsc, gdzie kiedyś się znajdowały – jest zarazem fascynujące, jak i smutne. Ten świat został już odkryty przez poszukiwaczy, historyków, wszystkich tych, którzy chcieli i chcą ocalić go od zapomnienia; teraz czeka na moje odkrycie i poznanie. Odwiedzając prawie 3 lata temu wieś Wołkowyja w Bieszczadach wiedziałem, gdzie jest tamtejsze cerkwisko, czyli miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się cerkiew. Podobnych miejsc jest w Bieszczadach więcej, to zaś znajduje się bardzo blisko popularnego szlaku wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Solińskiego. Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła została zbudowana w Wołkowyi w 1833 (lub 1854) roku, choć nie była to pierwsza świątynia w tym miejscu. Niestety, jej koniec związany jest ze wspomnianym jeziorem, bowiem pod pretekstem budowy zalewu została rozebrana. Część wyposażenia świątyni przeniesiono podobno do cerkwi w Górzance, na pewno kilka ikon znajduje się w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku oraz Muzeum Narodowego w Przemyślu. Wody jeziora nigdy nie zalały terenu cerkwi i cmentarza, na którym (określanym jako cerkwisko) możemy dziś zobaczyć podmurówkę i ruiny kamiennej mensy ołtarzowej. W rogu terenu otoczonego płotem zachowała się murowana dzwonnica bramna (bez dzwonów); znajdziemy także nagrobek miejscowego proboszcza ks. Mychajły Rostowycza (1866-1907) i kilka innych, współczesnych nagrobków i krzyży. Miejsce smutne, ale i sprzyjające kontemplacji i zachęcające do kolejnych odwiedzin i poszukiwań; to także miejsce inspirujące do twórczości pisarskiej – na pewno odwiedzą je kiedyś Mataszkowie, bohaterowie moich książek przygodowych dla dzieci.

  • Miejsce: Wołkowyja, gm. Solina, pow. leski, woj. podkarpackie
  • Wyznanie: greckokatolickie
  • Diecezja:
  • Kalendarium: 1833 lub 1854 – budowa; 1904 – odnowienie i ponowna konsekracja; 1967 – demontaż
  • Stan: cerkwisko
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne:
  • Źródła: Wikipedia, Stanisław Kryciński, Cerkwie w Bieszczadach, Oficyna Wydawnicza Rewasz, Pruszków 2021; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-07-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.