Kościół z Bożegopola Wielkiego we Wdzydzach Kiszewskich

Kościół z Bożegopola Wielkiego to jeden z najciekawszych eksponatów Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, a także jeden z tych, do którego udało nam się wejść i zwiedzić wnętrze w lipcu ubiegłego roku. Relokowany do muzeum w 2009 roku zabytek został wzniesiony prawdopodobnie w 1659 roku, a jego fundatorem był ówczesny właściciel wsi Bożepole Wielkie, Berthold von Lantosch. Do 1945 roku kościół służył ewangelikom; potem był wykorzystywany jako sala kinowa, aż do przejęcia przez katolików w latach 50. W 1990 roku został zastąpiony przez nowy obiekt. Do skansenu przeniesiono go wraz z murowaną kryptą grzebalną, powstałą po 1789 roku na zlecenie Wejherów, kolejnych właścicieli Bożegopola Wielkiego. Przeniesiono także trumny, które dziś możemy oglądać schodząc do podziemi. Zobaczyć możemy także zgromadzone we wnętrzu kościoła przydrożne krzyże i kapliczki oraz tablice z nazwiskami mieszkańców Bożegopola Małego, Wielkiego, Chmieleńca i Charlottenhof u. Bismarck (nie znalazłem polskiego odpowiednika nazwy tej wsi bądź osady). A z zewnątrz wzrok przykuwa szkieletowa konstrukcja z drewna i cegły, znana jako mur pruski. No i piękne położenie kościoła – na skraju lasu i niedaleko jeziora. Kaszuby w doskonałym wydaniu.

  • Miejsce: Bożepole Wielkie, gm. Łęczyce, pow. wejherowski, woj. pomorskie
  • Miejsce obecne: Wdzydze Kiszewskie, gm. Kościerzyna, pow. kościerski, woj. pomorskie
  • Wyznanie: ewangelickie (obecnie bez funkcji sakralnych)
  • Data budowy: 1659 (prawdopodobnie); 1743 (dzwonnica)
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich
  • Źródła: Wikipedia, Tadeusz Sadkowski, Katarzyna Kulikowska, Ale skansen! Przewodnik po Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Wdzydze 20190; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.