Pałac w Lubostroniu

Na mapie miejsc odwiedzonych przeze mnie w ubiegłym roku to znajduje się w ścisłej czołówce. Położony w powiecie żnińskim zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu jest punktem obowiązkowym dla wszystkich miłośników zabytków, historii, legend i tajemnic. Spacer po parku odłożyłem na czas wiosenny (zatem wówczas sfotografuję inne ciekawe obiekty, jak domek myśliwski, czy oranżerię), koncentrując się na zwiedzaniu klasycystycznego pałacu. Ten piękny, idealnie korespondujący z parkowym otoczeniem zabytek wzniesiono w latach 1795-1800. Autorem projektu był Stanisław Zawadzki, wzorujący się m.in. na Villa Rotonda Andrea Palladia niedaleko Vicenzy. Już z daleka zwraca uwagę portyk joński z kolumnami, które – wraz z głowicami – zostały zakupione przez Fryderyka Skórzewskiego (właściciela majątku); co ciekawe, pierwotnie przeznaczone były do świątyni Opatrzności Bożej. Wzrok przykuwa także kopuła, a na jej szczycie rzeźba Atlasa, który dźwiga kulę ziemską. Stojąc przed schodami prowadzącymi do wejścia zobaczymy także (w portyku) kartusz z herbami Skórzewskich i Garczyńskich oraz napis łaciński, brzmiący po polsku: „Sobie, przyjaciołom i potomnym 1800”. A to tylko z zewnątrz – wnętrze skrywa całe mnóstwo znakomitych pomieszczeń – z centralną okrągłą salą (bogatą w intarsjowaną posadzkę i cztery płaskorzeźby ze scenami) na czele, z piwnicami z kaplicą, a nawet schowkami na wino i tajemniczym korytarzem na poziomie -2, z którym związana jest pewna legenda. A tę najlepiej wysłuchać już na miejscu – pałac można zwiedzać (ja oglądałem go sam – nie było więcej turystów), a nawet – na piętrze – spędzić noc lub więcej, mieszczą się tam bowiem pokoje hotelowe. Dziś zabytek jest zadbany, świetnie prowadzony, choć nie zawsze było tak różowo – w czasach II wojny światowej uległ pewnemu zniszczeniu, ukradziono także cenne wyposażenie; po wojnie przejęty został przez Fundusz Wczasów Pracowniczych. Już w latach 60. zaczęto organizować w nim koncerty, powoli remontować, a swoją świetność odzyskał po pracach w latach 90. Pałac to oczywiście najważniejszy punkt całego zespołu, ale koniecznie trzeba zobaczyć także pobliską oficynę, m.in. z kartuszem z herbem Skórzewskich, dziś pełniącą funkcje hotelowe. Restaurację zaś znajdziemy w dawnej stajni z wozownią, zlokalizowaną po prawej stronie od bramy. I sama brama jest interesująca, zwłaszcza granitowe słupki przed nią, z datą – Anno 1676. Cóż, nie ma się co dziwić Fryderykowi Skórzewskiemu, który zmienił nazwę wsi z Piłatowa na Lubostroń, pochodzącą od słów „sercu lube ustronie” i sam dołożył cegiełkę to piękna tego miejsca.

  • Miejsce: Lubostroń, gm. Łabiszyn, pow. żniński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kalendarium: 1795-1800 – budowa
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 10.03.1933 pod numerem A-228 i 14.09.2004 pod numerem A/192/1-6 (razem z oficyną, stajnią/wozownią, domkiem myśliwskim, ogrodzeniem i parkiem)
  • Źródła: Wikipedia, Wikipedia, zabytek.pl, zabytek.pl, zabytek.pl, mapy.zabytek.gov.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-12-29


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.