Spichlerz z Majkowa w Dziekanowicach

Dzisiejszym wpisem wracam do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Dotychczas prezentowane zabytki z tego muzeum znajdują się w tzw. Dużym Skansenie. Warto wiedzieć (i koniecznie trzeba odwiedzić) także tzw. Mały Skansen, położony około 1,5 km na północ, na wysokości wyspy Ostrów Lednicki. Tam króluje Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ale znajdują się również 2 obiekty budownictwa drewnianego, w tym XVIII-wieczny spichlerz z Majkowa. Do muzeum przeniesiono go w 1967 roku z podwórza folwarcznego z miejscowości Majków. Dziś próżno jej szukać jako niezależnej jednostki terytorialnej – stanowi bowiem część Kalisza. Nie dane mi było zobaczyć wnętrze spichlerza (prawdopodobnie ze względu na późną porę dnia), a według muzealnego informatora w budynku znajdują się 2 poziomy, przy czym dolny jest jednoprzestrzenny (to obecnie sala ekspozycyjna). Gdyby nie 4 wejścia, zamiast jednego i kilku okien byłbym przekonany, że to nie spichlerz, a dwór. Solidna, drewniana konstrukcja została bardzo ładnie wyeksponowana wśród zieleni Małego Skansenu.

  • Miejsce: Majków (ob. płn. część Kalisza), pow. kaliski, woj. wielkopolskie
  • Miejsce obecne: Dziekanowice, gm. Łubowo, pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie
  • Data budowy: koniec XVIII w.
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak (?)
  • Inne: w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach – w Małym Skansenie
  • Źródła: praca zbiorowa, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Informator, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy 2020; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-05-01


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.