Kamienica przy ulicy Strumykowej 19 w Toruniu

Trochę dziwnie wygląda to, że mając Toruń „pod ręką”, tak mało wpisów blogowych z Grodu Kopernika dodaję na blogu. Dość wspomnieć, że ostatni, jak dotąd, pojawił się w sierpniu ubiegłego roku. Nie oznacza to wcale, że nie spaceruję po tym niezwykłym mieście i go nie odkrywam. Jest wręcz odwrotnie; dzięki znakomitej książce Michała Pszczółkowskiego pt. Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914, wędruję szlakami kamienic, według klucza związanego z architektem. Na początek zainteresowałem się twórczością Georga Sopparta (1854-1896), mistrza murarskiego i projektanta. 2 kamienice jego autorstwa zaprezentowałem już kiedyś na blogu – to budynki przy ul. Szerokiej 46 i Sienkiewicza 15. Dziś zobaczymy kamienicę przy ul. Strumykowej 19, na toruńskim Nowym Mieście. Została zbudowana w latach 1886-1887 w stylu neorenesansu francuskiego, choć obecny jej stan nie umożliwia pełnego poznania, dostrzeżenia wszystkich skarbów – detali, malowideł. A tych jest całe mnóstwo – począwszy od opraw okien, przez dekoracje (prawdopodobnie sgraffitowe) w 4 płycinach na 4 piętrze, a skończywszy na znakomitym portalu, w którym odnajdziemy m.in. 2 medaliony z narzędziami technicznymi (pion murarski, kielnia, kilof – po jednej stronie, cyrkiel, kątomierz, lichtarz – pod drugiej stronie), mogącymi wskazywać na pewne związki (Sopparta?) z wolnomularstwem. Koniecznie trzeba także zwrócić uwagę na zachowane (i odnowione w 2019 roku) napisy, wskazujące na obecność w przeszłości w kamienicy lokalu podającego piwo. Inny napis (a właściwie ledwo widoczne pozostałości) znajduje się po lewej stronie od wejścia – to 3 litery LSR (od niem. Luftschutzraum) – niemieckie oznaczenie z II wojny światowej wskazujące na wejście do schronu przeciwlotniczego (w tym przypadku piwnicy). Wspominam tylko o tym, co widać z zewnątrz – kamienica nie jest dostępna w środku dla osób postronnych. A tam znajdują się kolejne skarby, w tym znakomite polichromie. Choć stan kamienicy nie należy do najlepszych, to jest i dobra wiadomość – zabytek został wpisany do rejestru 05.02.2021. A to oznacza, że mieszkańcy (którzy już wcześniej rozpoczęli prace remontowe) mogą ubiegać się o właściwe dofinansowanie na restaurację tego znakomitego zabytku.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Geolokalizacja: 53.011686, 18.606762
  • Kalendarium: 1886-1887 – budowa
  • Stan: db
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków 05.02.2021 pod numerem A/1785
  • Źródła: Pszczółkowski Michał, Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Toruń 2021; Szymon Spandowski, Anna Zglińska, Kamil Snochowski, Duchy toruńskich kamienic. Szlakiem starych napisów i szyldów reklamowych; nowosci.com.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-12-28


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.