Kaplica Birknerów w Kadynach

Dziś, na wspomnienie lipcowych poszukiwań się śmieję, ale wówczas nie było mi do śmiechu. Mowa o odwiedzinach miejscowości Kadyny – z pałacem (już prezentowanym na blogu) i zespołem folwarcznym (jeszcze czeka na prezentację), w czasie których koniecznie chciałem zobaczyć i sfotografować miejscową kaplicę grobową, mauzoleum rodziny Birkner. Ostatecznie dotarłem do niej, po długich poszukiwaniach, posiłkując się niedokładną mapą w internecie, po czym okazało się, że dostęp jest bardzo łatwy i wygodny od… drugiej strony wzgórza, na którym została zbudowana. Światło słoneczne, przeciskające się przez liście gęstych drzew także nie sprzyjało – zastanawiałem się nawet, czy w ogóle zdjęcia w tej formie umieścić na blogu, ale zadecydowała atrakcyjność miejsca. Bo te, bez wątpienia, jest niezwykłe. Nieduży, neogotycki obiekt został wzniesiony około 1878 roku przez Artura Birknera – obok swojego brata Jana Eryka – współwłaściciela Kadyn, które bracia otrzymali od ojca, Edwarda, przed jego śmiercią w 1868 roku. Po śmierci Edwarda zmarł Jan Eryk i żona Artura, który postanowił wznieść dla nich  neogotyckie mauzoleum, co uczynił około 1878 roku. Do kaplicy, od pałacu, prowadziła aleja jałowców. Zabytek zastałem zamknięty, w internecie odnalazłem informację, iż obecnie jest użytkowany przez pobliski klasztor franciszkanów jako kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Na stronie klasztoru mauzoleum Birknerów określone jest jako dawne, jednak bez wyraźnego określenia, czy byli właściciele Kadyn nadal w nim spoczywają. Więcej pytań niż odpowiedzi, zatem kaplica/mauzoleum w Kadynach to niewątpliwie dość tajemnicze i niezwykłe miejsce o niewątpliwej urodzie architektonicznej – chronionej wpisem do rejestru zabytków w 1989 roku.

  • Miejsce: Kadyny, gm. Tolkmicko, pow. elbląski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Kalendarium: ok. 1878 – budowa
  • Stan: db
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków 05.12.1989 pod numerem 130/89
  • Źródła: zabytek.pl, mapy.zabytek.gov.pl, klasztorkadyny.pl; Agnieszka Krzywdzińska, Działalność Królewskiej Wytwórni Majoliki w Kadynach w latach 1905-1945, EKO-DOM Sp. z o.o., Grajewo 2015; tablica informacyjna obok kaplicy, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-07-02


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.