Spichlerz w Łabiszynie

Kończy się rok 2022 – z wielu względów trudny, wręcz zaskakujący. Ale był to dla mnie także rok podróży, wycieczek, nieustannego poznawania Polski, nowych miejsc i powrotów do tych już znanych. Na zakończenie, wykorzystując niemal wiosenną pogodę, wyruszyłem na samochodową wycieczkę na osi miast: Gniewkowo – Łabiszyn – Szubin. Ze względów czasowych i logistycznych zrezygnowałem z odwiedzin Kcyni. We wspomnianym Łabiszynie byłem pierwszy raz i wyjechałem z niego w pełni zadowolony: udało mi się zobaczyć i sfotografować kilka interesujących miejsc, tworzących urokliwy krajobraz. Chciałem poczuć klimat miasteczka o długiej historii, z ryneczkiem, kamieniczkami, kościołami. Gdy dodam do tego Noteć, wyspę i obiekty w pobliżu, z zadowoleniem wracam pamięcią do odwiedzonych miejsc. Wśród zabytków Łabiszyna jednym z najciekawszych jest spichlerz z XVIII wieku, zbudowany w konstrukcji szkieletowej (drewniana, wypełniona cegłą). Podobno posiada średniowieczne piwnice, stanowiące pozostałość po rycerskim zamku. Niestety, nie można tego sprawdzić – obiekt zajmuje najprawdopodobniej zakład pogrzebowy. Szkoda, że nie lokalne muzeum… Dziwne jest to, że nie został wpisany do rejestru zabytków. Spichlerz jest w dobrym stanie, choć widać, że upływający czas jest dla niego coraz mniej łaskawy. Do Łabiszyna jeszcze nie raz zaproszę, ale to już w przyszłym roku – oby zdrowym, pełnym pokoju, miłości i… podróży, rzecz jasna.

  • Miejsce: Łabiszyn, gm. Łabiszyn, pow. żniński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kalendarium: XVIII w. – budowa
  • Stan: db-
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne:
  • Źródła: Wikipedia, labiszyn.pl, Andrzej Hermann, Henryk Miłoszewski, Kanon krajoznawczy województwa kujawsko-pomorskiego, GALL S.S, Toruń 2017; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-12-29


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.