Kuźnia ze Skrzetusza w Dziekanowicach

Ostatni blogowy post przed krótką przerwą świąteczną zaprowadzi nas do kolejnego skansenu – Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Prezentowałem już 3 tamtejsze wiatraki i młyn wodny; dziś zabytek położony blisko wejścia do muzeum. To kuźnia ze wsi Skrzetusz. Zbudowana została w XIX wieku z gliny i wrzosu. Została wyposażona w podcień wsparty na 2 słupach. Wnętrze można oglądać z zewnątrz – widać palenisko, miech i narzędzia. Stoi tam także kowadło z 1839 roku – z datą i ornamentem roślinnym. Interesujący jest też szyld z napisem: „Paweł MOLKA / mistrz kowalski” z jednej strony, a z drugiej z liczbą „21”. Nie znalazłem informacji, czy jest oryginalny; jeśli tak jest, to jedna z ciekawszych pamiątek, wręcz skarbów zgromadzonych w skansenie. W końcu wiejskie kuźnie, podobnie jak młyny, straciły rację bytu i zaczęły powoli znikać z krajobrazu już wiele lat temu. Tym wartościowsze są miejsca takie, jak to, wręcz „opowiadające” swoją historię.

  • Miejsce: Skrzetusz, gm. Ryczywół, pow. obornicki, woj. wielkopolskie
  • Miejsce obecne: Dziekanowice, gm. Łubowo, pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie
  • Data budowy: koniec XIX w.
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach
  • Źródła: Wikipedia, lednicamuzeum.pl; praca zbiorowa, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Informator, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy 2020; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-05-01


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.