Cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy z Ropek w Sanoku

Wspominałem już kilka razy o moich odwiedzinach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku ponad rok temu – pod koniec dnia, bez tłumów zwiedzających, ale i bez możliwości wejścia do kilku znakomitych i pięknych obiektów. Jednym z tych, które mogłem zobaczyć tylko z zewnątrz, była cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy, pochodząca ze wsi Ropki w powiecie gorlickim. Zbudowana została w 1801 roku jako greckokatolicka, łemkowska cerkiew filialna. Wewnątrz znajduje się piękny ikonostas i polichromia z 1891 roku, autorstwa panów Bogdańskich z Jaślisk: Antoniego, Michała i Zygmunta. Kolory znajdziemy także na zewnątrz – niektóre z desek pomalowane są na niebiesko-biało, są nawet namalowane 4 tarcze zegarowe. Postawienie cerkwi w skansenie trwało 5 lat (1996-2001), kolejne 4 to konserwacja polichromii i ikonostasu, a trzeba nadmienić, iż obiekt w częściach do złożenia czekał na to… prawie 20 lat. Dziś cieszy oko i zachwyca, razem z drewnianym ogrodzeniem, w którym znajduje się także drewniana dzwonnica bramna z Ropek z 1904 roku, a między cerkwią i ogrodzeniem możemy oglądać zrekonstruowany cmentarz przycerkiewny. Koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na dzwon w dzwonnicy, ale nie zawieszony, lecz postawiony. To jeden z prawdziwych skarbów – odkopano go w 2006 roku we wsi Balnica koło Komańczy. Niesamowita historia, niesamowite miejsce.

  • Miejsce: Ropki, gm. Uście Gorlickie, pow. gorlicki, woj. podkarpackie
  • Miejsce obecne: Sanok, pow. sanocki, woj. podkarpackie
  • Kalendarium: 1801 – budowa; 1996-2001 – przeniesienie do skansenu; 2002-2006 – kompleksowa konserwacja polichromii i ikonostasu
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
  • Źródła: skansen.mblsanok.plWikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-07-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.