Ruiny kościoła ewangelickiego w Górnem

Jednym z miejsc, które wywarły na mnie duże wrażenie jest wieś Górne – nie tylko ze względu na opuszczony dworzec kolejowy przy częściowo nieczynnej linii 41 łączącej Ełk z Gołdapią, ale także ze względu na znajdujące się we wschodniej części wsi ruiny kościoła ewangelickiego. Parafia ewangelicka istniała w Górnem już w końcu XVI wieku i miała swój kościół z drewna, postawiony w 1574 roku. Zastąpił go obiekt murowany, wzniesiony w latach 1612-1617. Z braku wymaganych remontów w 1825 roku rozebrano wieżę i 3 wieżyczki. W latach 1837-1840 miał miejsce poważny remont świątyni, podczas którego m.in. odbudowano (ale już w innej formie) wieżę, a także wykonano wystrój wewnętrzny – według projektu Schinkla. W 1910 roku zainstalowano w kościele ogrzewanie. Niestety, rok 1945 przyniósł zniszczenie świątyni, które postępuje do dzisiaj. Opuszczony, nieremontowany i prawdopodobnie niszczony także już po wojnie kościół przedstawia sobą bardzo smutny widok zewnętrznych, sypiących się ścian z cegły i kamienia. Mimo jesiennej, bezlistnej pory, sfotografowanie ruin nie było łatwe; tak samo, jak przedarcie się wokół kościoła po nieczynnym cmentarzu ewangelickim (ten opiszę na następnym poście). Co ciekawe, kościół został w 1957 roku wpisany do rejestru zabytków. Jednakże, nawet taka forma ochrony niewiele (a właściwie nic) nie dała i zabytek cały czas marnieje. Wielka szkoda, wszak to świadek historii tego miejsca.

  • Miejsce: Górne, gm. Gołdap, pow. gołdapski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Wyznanie: ewangelickie
  • Diecezja:
  • Kalendarium: 1612-1617 – budowa; 1825 – rozebranie wieży i wieżyczek; 1837-1840 – remont i odbudowa wieży; 1839-1840 – wykonanie wystroju wewnętrznego; 1910 – instalacja ogrzewania; 1945 – zniszczony
  • Stan: zły/ruina
  • Możliwość zwiedzania: nie (jedynie z zewnątrz, ze względów bezpieczeństwa)
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 25.01.1957 pod numerem 94 i 13.02.1979 pod numerem 10
  • Źródła: Wikipedia, mapy,zabytek.gov.pl, zabytek.pl, goldap.org.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-10-29


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.