Kościół pw. św. Barbary w Starogrodzie

Dzisiejszy blogowy wpis powinien pojawić się właściwie w najbliższą niedzielę, z racji imienin Barbary, ale niech już dziś zagości na blogu kościół pw. św. Barbary w Starogrodzie. Wracam zatem po raz kolejny do majowej wycieczki po powiatach: bydgoskim i chełmińskim. Na moim szlaku znalazł się wówczas także Starogród, a w nim wspomniany kościół. Choć zbudowano go w 1754, to powstał w miejscu starszego, prawdopodobnie z XIII wieku, noszącego wezwanie św. Piotra. Przypuszcza się, że obecny powstał na fundamentach gotyckiego. Tak, czy inaczej, to bardzo ciekawy zabytek, zbudowany w stylu późnobarokowym. Już z daleka przyciągają wzrok dwie wieże, których hełmy zwieńczono chorągiewkami z herbami biskupa chełmińskiego Wojciecha Leskiego (fundatora kościoła) oraz datami: 1758 i 1948. Ów herb widoczny jest także nad portalem głównym, w marmurowej tablicy erekcyjnej, na której widnieje także data 1754. Powyżej, w niszy, znajduje się rzeźba Chrystusa Dobrego Pasterza, a w zwieńczeniu szczytu zobaczymy Baranka Eucharystycznego, wyciętego z blachy. Niestety, nie udało mi się zobaczyć wnętrza kościoła, którego część wyposażenia pochodzi z XVIII wieku (podobnie, jak epitafium i płyta nagrobna fundatora). Wokół świątyni znajduje się cmentarz, na którym warto odnaleźć m.in. nagrobek dawnego proboszcza, księdza Józefa Zaborowskiego (1830-1902) z żeliwnym krzyżem (otoczony metalowym ogrodzeniem) – odrestaurowane, w znakomitym stanie. Starogród pełen jest zabytków i ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc, a kościół pw. św. Barbary jest jednym z najważniejszych i godnych największej uwagi. 

  • Miejsce: Starogród, gm. Chełmno, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: toruńska
  • Dekanat: chełmiński
  • Kalendarium: 1754 – budowa; k. XIX w. i 1907 – gruntowne odnowienie kościoła; 1946-1948 – odbudowany po zniszczeniach wojennych; XX/XXI w. – prace remontowe
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 30.11.1929 pod numerem A-21 i 18.09.2006 pod numerem A/387
  • Źródła: Wikipedia, mapy,zabytek.gov.pl, zabytek.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-05-20


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.