Dawny Zakład Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Kościerzynie

Dzisiejszym wpisem blogowym pozostaniemy w tematyce szkolnych gmachów, ale przeniesiemy się z Bydgoszczy na północ, do Kościerzyny. Tam, w latach 1863-1864 wzniesiono jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście – Zakład Najświętszej Marii Panny Anielskiej, będący żeńską szkołą katolicką. Choć, dokładniej rzecz ujmując, zakład obejmował Szkołę Elementarną, Szkołę Wyższą, a następnie także seminarium dla nauczycielek i tzw. „szkółkę przemysłową” oraz internat. Z czasem powstał także sierociniec i ochronka oraz szpitalik. Początkowo szkoły prowadzone były przez zakony, by w latach 70. XIX wieku zmienić charakter na świecki. Z wyjątkiem okresu niemieckiej okupacji, budynek mieścił placówki edukacyjne – od 1951 roku jest siedzibą Szkoły Podstawowej nr 1. To znakomity architektonicznie obiekt zbudowany z czerwonej cegły i kamienia (u podstawy), jednak trudno mu przypisać cechy neogotyku. A jednak wieżyczki, masywne drzwi, czy subtelne detale zachwycają, choć pełny odbiór estetyczny jest utrudniony przez nienajlepszy stan elewacji – zabytkowi zdecydowanie przydałby się remont. Dość dziwne wrażenie sprawiają także pewne fragmenty zbudowane współcześnie – zbyt łatwo można odróżnić cegłę XIX-wieczną od współczesnej. Jednak ogólne wrażenie, biorąc pod uwagę także zielony skwerek między gmachem a ogrodzeniem, jest jak najbardziej pozytywne.

  • Miejsce: Kościerzyna, pow. kościerski, woj. pomorskie
  • Kalendarium: 1863-1864 – budowa; 1866 – dobudowa skrzydła; 1907 – odbudowa po pożarze (m.in. dobudowa piętra)
  • Stan: bdb-
  • Inne: obecnie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: gdanskastrefa.com; Izolda Wysiecka, Kościerzyna i okolice na dawnych pocztówkach, BiT Gdańsk 2009; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-07-13


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.