Wiatrak z Jeżewnicy we Wdzydzach Kiszewskich

W Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich znajdziemy 2 wiatraki. Holendra z Brus już prezentowałem jakiś czas temu, dziś nadszedł czas na koźlaka z Jeżewnicy. Choć, tak naprawdę, zbudowany został w jeszcze innym miejscu – w Bukowinach (w 1876 roku), a do Jeżewnicy trafił w 1903 roku. W 1925 roku przeszedł ważny remont, czy raczej – modernizację, polegającą na zmianie opierzenia skrzydeł. Do tego czasu używano niepraktycznych, płóciennych żagli (trudności w ich użytkowaniu polegały głównie na namakaniu, co na mrozie prowadziło do łamania zamarzniętego płótna), w miejsce których zamontowano blaszane żaluzje. Wiatrak jeżewnicki użytkowany był do 1953 roku, z przerwą w czasie II wojny światowej. W 1971 roku został przeniesiony na wdzydzkiego skansenu i ustawiony w jego północno-zachodniej części, na niewielkim wzniesieniu. Niestety, podczas mojej wizyty w muzeum w lipcu br. dostępny był tylko z zewnątrz, a ponadto miał wówczas zdemontowane śmigła, przez co sprawiał wrażenie… smutnego. Taka personifikacja jest jak najbardziej uzasadniona, w przypadku wiatraków wręcz niezbędna – w końcu w kulturze ludowej wiatraki mają miejsce szczególne. Ale to już temat na inny, szeroki wpis.

  • Miejsce: Jeżewnica, gm. Osiek, pow. starogardzki, woj. pomorskie
  • Miejsce obecne: Wdzydze Kiszewskie, gm. Kościerzyna, pow. kościerski, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1876
  • Typ wiatraka: koźlak
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: z zewnątrz
  • Inne: w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich
  • Źródła: Wikipedia, Tadeusz Sadkowski, Katarzyna Kulikowska, Ale skansen! Przewodnik po Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Wdzydze 20190; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.