Wzgórze Zamkowe w Lublinie

Pamiętam marcowy spacer fotograficzny po Lublinie; pamiętam, jak przechodziłem Bramą Grodzką do świata znanego mi wcześniej ze zdjęć, dostępnych najpierw w książkach, potem już w internecie. I tak oto także zamek w Lublinie (wraz z prowadzącą do niego niesamowitą drogą) stał się całkiem realny, choć nie całkiem dostępny. Ale po kolei. Tytuł dzisiejszego wpisu mógłby być nieco inny – w końcu prościej byłoby napisać: Zamek w Lublinie. Jednakże byłoby to chyba zbyt daleko idące uproszczenie, bowiem na wzgórzu zobaczymy dziś kilka zabytkowych obiektów: donżon, zamek i dawne więzienie oraz kaplicę pw. Trójcy Świętej. Pierwszy z nich to obronna wieża, zbudowana z kamienia i cegły, będąca najstarszym obiektem wzgórza – wzniesiono ją w XIII-XIV wieku, w XVI dobudowano attykę. Z kolei zamek, pierwotnie drewniany, został przebudowany na murowany przez Kazimierza Wielkiego w latach 1341-1370. W XVI wieku zmieniono go w stylu renesansowym. XVII stulecie przyniosło zniszczenie budowli, zajmowanej przez wojska siedmiogrodzkie, kozackie i szwedzkie. W latach 1823-1826 rząd Królestwa Polskiego zbudował na miejscu zamku więzienie. I to je widzimy od strony lubelskiego Starego Miasta – z charakterystyczną bramą, czy wieżyczkami z zatkniętymi w nich metalowymi toporami. Więzienie, w którym przetrzymywano najpierw m.in. powstanców styczniowych, potem przestępców w II RP, służyło następnie jako więzienie śledcze gestapo, a potem NKWD i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego PKWN. Nietrudno się domyślić, że ten czas był najtrudniejszym i najbardziej tragicznym w historii lubelskiego Wzgórza Zamkowego. W 1954 roku obiekt zyskał przeznaczenie kulturalne; w 1956 w części, a w 1970 w całości, gospodarzem zabytku zostało Muzeum Lubelskie. Jeśli chodzi o najważniejsze obiekty wzgórza, to koniecznie trzeba napisać także o kaplicy pw. Trójcy Świętej z XIV wieku, także przebudowanej w stylu renesansowym dwa wieki później. Od 1997 roku, po długoletnich parach konserwatorskich, została udostępniona do zwiedzania. I tu powracam do wcześniejszego stwierdzenia, o częściowej niedostępności obiektów Wzgórza Zamkowego w Lublinie – pora moich odwiedzin była na tyle późna, że nie udało mi się zobaczyć wnętrz zabytków, a dotarłem jedynie na zamkowy dziedziniec. Wiem jednak, że ten nieplanowany wyjazd do Lublina i możliwość zobaczenia i sfotografowania choć niektórych z najważniejszych i niezwykłych miejsc tego miasta tylko zaostrzyła mój apetyt na więcej.

  • Miejsce: Lublin, woj. lubelskie
  • Kalendarium: XIII-XIV w. – budowa donżonu; 1341-1370 – budowa murowanego zamku; XIV – budowa kaplicy pw. Trójcy Świętej; XVI w. – przebudowa obiektów w stylu renesansowym; XVII – zniszczenie zamku; 1823-1826 – budowa więzienia
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisane do rejestru zabytków 25.01.1967 pod numerem A/161
  • Możliwość zwiedzania: tak (muzeum)
  • Źródła: mapy.zabytek.gov.pl; praca zbiorowa, Lublin. Przewodnik, Gaudium, Lublin 2016; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-04-26


Jedna uwaga do wpisu “Wzgórze Zamkowe w Lublinie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.