Młyn wodny z Wierzenicy w Dziekanowicach

Gdy za oknem coraz chłodniej, a dzień coraz krótszy, z tym większą przyjemnością powracam do miesięcy letnich i wiosennych. Tegoroczna majówka spędzona w znakomitym gronie, w pięknym miejscu, zaowocowała licznymi zdjęciami zabytków Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Po zaprezentowaniu tamtejszych 3 wiatraków, czyli młynów wietrznych, przyszedł czas na wpis blogowy o młynie wodnym, znajdującym się bardzo blisko wzgórza z wiatrakami, w północnej części skansenu. Młyn ów został zbudowany pod koniec XIX wieku we wsi Wierzenica, a był to kolejny taki obiekt w tym miejscu. Pracował do roku 1966; 3 lata później zmarł ostatni właściciel, młynarz – Kazimierz Chmielarz, nie tylko specjalista w swoim fachu, ale także uczestnik powstania wielkopolskiego. Młyn została przeniesiony do skansenu w latach 1992-2003. Tak naprawdę mamy do czynienia z budynkiem dwusegmentowym – widocznym od strony wzgórza wiatracznego dwukondygnacyjnym młynem o konstrukcji szkieletowej obitej deskami oraz z murowanym domem mieszkalnym, nie pełniącym dziś funkcji muzealnych. Takowe pełni sam młyn, mieszcząc od kilku lat wystawę „Wielkopolska rzeźba – wielkopolscy rzeźbiarze”, na której możemy znaleźć interesujące dzieła wielu artystów: postacie świętych, krzyże, scenki z życia, czy legend. Jeśli będziecie planować odwiedziny skansenu w Dziekanowicach, koniecznie dowiedzcie się, czy wystawa jest otwarta, bo odwiedzenie jej to jeden z najważniejszych punktów wizyty w muzeum.

  • Miejsce: Wierzenica, gm. Swarzędz, pow. poznański, woj. wielkopolskie
  • Miejsce obecne: Dziekanowice, gm. Łubowo, pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie
  • Data budowy: koniec XIX w.
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach
  • Źródła: Wikipedia, Wikipedia, lednicamuzeum.pl; praca zbiorowa, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Informator, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy 2020; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-05-01


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.