Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym

Prezentowany dziś na blogu kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym to z pewnością jeden z najbardziej znanych punktów na mapie tego pięknego miasteczka, wielokrotnie fotografowany i umieszczany w przewodnikach, albumach, czy widokówkach. Oczywiście, dopiero obcowanie z miejscem daje możliwość pełnego poznania i odnalezienia się w przestrzeni. A ta w Kazimierzu jest piękna, klimatyczna i wyjątkowa – już samo umiejscowienie kościoła niemal przy, a jednocześnie powyżej Rynku wpływa na malowniczość miejsca. Do tego dodam, że kościół można oglądać z kilku stron (z bliska lub z daleka). A zobaczyć go trzeba koniecznie, i to z bliska. Z daleka możemy w pełni dostrzec uformowaną bryłę świątyni, której początki sięgają XIV wieku, a która obecny kształt (poza powstałymi w XVII wieku trzema kaplicami) uzyskała w latach 1610-1613, w wyniku gruntownej przebudowy w stylu renesansowo-manierystycznym (określanym jako tzw. typ lubelski). Natomiast dzięki gruntownemu remontowi i konserwacji przeprowadzonych w latach 2010-2012 możemy dziś w pełni podziwiać ten zabytek, wpisany do stosownego rejestru w 1956 roku. Niestety, znów miałem nieco pecha, jeśli chodzi o zwiedzanie wnętrza (trwało nabożeństwo), ale obejrzałem kościół z zewnątrz. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim ozdobne okna, wybite przejście arkadowe i wiele wmurowanych tablic (epitafijnych?). Jest nawet zachowany napis z 1825 dokumentujący ówczesny remont świątyni. Umiejscowienie na zamkowym wzgórzu, wśród starych drzew (także wpisanych do rejestru zabytków), otoczone starym ogrodzeniem (również w rejestrze) tworzy niesamowity klimat tego miejsca. A jeśli do tego dodam stary cmentarz za kościołem… Ale to już materiał na kolejny blogowym wpis.

  • Miejsce: Kazimierz Dolny, pow. puławski, woj. lubelskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: archidiecezja lubelska
  • Dekanat: kazimierski
  • Kalendarium: XIV w. – budowa; po 1530 – dobudowa piętrowej kruchty; 1586-1598 – odbudowa po pożarach; 1610-1613 – przebudowa w stylu renesansowo-manierystycznym (w tzw. typie lubelskim); 1612-1615 – dobudowa kaplicy Borkowskich; 1625 – dobudowa kaplicy ufundowanej przez kupca Wawrzyńca Górskiego; 1641-1650 – dobudowa Kaplicy Różańcowej (Królewskiej); 2010-2012 – gruntowny remont i konserwacja
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 11.09.1956 pod numerem KI.V-0a/145/56 i 10.12.1966 pod numerem A/123
  • Źródła: Wikipedia, mapy,zabytek.gov.pl, zabytek.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-04-27


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.