Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Lutczy

Sięgam dziś do archiwum, choć nie tak odległego, bo do wakacyjnego wyjazdu 2021 do Sanoka. Jazda drogami szybkiego ruchu, jeszcze nie wszędzie w Polsce możliwa, jest wygodna, ale uniemożliwia zwiedzanie mijanych miejsc. I dlatego, wybierając drogi krajowe i wojewódzkie, po drodze do Sanoka zatrzymaliśmy się we wsi Lutcza, by zobaczyć tamtejszy kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Uściślając – starszy kościół (zarazem filialny miejscowej parafii), gdyż we wsi znajduje się także młodszy, parafialny, z połowy ubiegłego wieku. Starszy jest drewniany, na podmurówce z kamienia. Został wzniesiony w 1 połowie XV wieku z fundacji Domaradzkich z Gryfitów. Ciekawie wygląda dobudowana w 1 połowie XVI wieku murowana zakrystia. Świątynia posiadała także XVII-wieczną wieżę, ale nie przetrwała ona pożaru w 1670 roku i nie została odbudowana. Patrząc na kościół i stan, w jakim się znajduje można by sądzić, że to wcale nie tak stara budowla; jej bardzo dobry stan to jednak efekt kilkuletnich prac konserwatorskich. Niestety, nie udało nam się zobaczyć go wewnątrz, ale musielibyśmy wcześniej umówić się telefonicznie na zwiedzanie, a to kwestia dość problematyczna w długiej podróży. Zobaczyliśmy natomiast również, stojącą obok, murowaną dzwonnicę z około 1722 roku z zawieszonym dzwonem – niestety, nie znalazłem nigdzie informacji na jego temat (szkoda, tym bardziej, że temat dzwonów interesuje mnie ostatnio coraz bardziej). Niemniej położenie kościoła na lekkim wzniesieniu, w otoczeniu starych drzew znakomicie wprowadziło nas w krajobraz Gór Sanocko-Turczańskich, do których zmierzaliśmy.

  • Miejsce: Lutcza, gm. Niebylec, pow. strzyżowski, woj. podkarpackie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: rzeszowska
  • Dekanat: czudecki
  • Kalendarium: 1 poł. XV w. – budowa; 1 poł. XVI w. – dobudowa murowanej zakrystii; 1 poł. XVII w. – remont i dobudowa wieży (nie istnieje); 1722 – remont po pożarze w 1670; 1976 – remont; 2011-2017 – prace remontowe
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym)
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 09.02.1960 pod numerem 265/ZN/60 i 07.08.2013 pod numerem A-1172
  • Źródła: Wikipedia, mapy,zabytek.gov.pl, zabytek.pl, Wikipedia, strona parafii, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-07-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.